Sa oled siin

Just Filmi lapse õiguste programm 2016

11. november 2016 - 14:10

Lapse õiguste eriprogramm ei ole kommi ja kõrrejoogiga multikavaatamine. Läbi aastate – jah, programm on väärikalt kuueaastane – on programmi kuulunud filmid, mis tõstavad esikohale lapsed ja nende erilised elud – need on palju peamurdmist ja kiiret otsustusvõimet nõudvad elud. Tihti arvatakse, et nimetatud oskused on täiskasvanute privileeg, kuid lapse õiguste programmi raames kinolinale jõudvad teosed näitavad, et see ei ole sugugi nii.

Nädala jooksul (11.–20. novembril) on võimalus näha ja kogeda tõsiseid lugusid, mis panevad täiskasvanud murduma, ent filmi peategelaseks olevad lapsed üllatavad vaatajat südikuse, siiruse, vahetu ellusuhtumise ja tugeva toimetulekuoskusega. Kui lapsi miski või keegi alt veab, siis mitte nemad ise, vaid ikka mõni täiskasvanu, harvem mõni teine laps, kes ei oska kohe teha õigeid valikuid ja selles tuge vajab. Vahel tuge leides, vahel mitte.

Filme on programmis üksteist ja nende seast leiab endale huvitavat nii laps, noor kui ka täiskasvanu.

PÖFFI lapse õiguste programmi plakat


Lapse õiguste filmiprogramm on valminud PÖFFi, õiguskantsleri kantselei, justiitsministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, Norra toetusprogrammi „Rahvatervis“ ja lastekaitse liidu koostöös.

 

Lapse õiguste programmi filmid ja aruteluringid

Pühapäev, 13. november

13.45 "VÕRDSED" – Apollo Mustamäe kino (saal 2). Seansil eestikeelne dublaaž.

Michi on lastekodulaps, kes peab iga päev võitlema ja tõestama end teiste laste keskel. Tema suureks unistuseks on leida üles oma isa ja pääseda lastekodust. Ühel ilusal päeval Michi leiabki isa ja tema suureks üllatuseks on isa liliput. See aga toob kaasa narrimise ja Michi peab enda ja isa eest seisma tugevamini kui kunagi varem. Ilus südantsoojendav film isa ja poja suhetest tuletab kõigile meelde, et perekond on siin elus kõige tähtsam ning erinevused ainult rikastavad. 

Esmaspäev, 14. november

15.45 „HOTELL GRAND“ – Solarise Apollo kino (saal 2)

Suursuguse pealkirjaga filmis üritab Axel (Atle Atonsen) endas uinunud kirjanikuvaimu äratada. Kümme aastat tagasi n-ö puusalt tulistatuna Norra parima novelli kirjutanud autor, kelle teos tõlgiti rohkem kui 30 keelde, ei suuda leppida tõsiasjaga, et rohkem ei peitu temas peatükkigi. Nagu tihti inspiratsiooni kaotanud inimestega juhtub, hakkab ka Axel inspireerima end ohtra koguse alkoholiga. Vastab tõele, et leidub inimesi, kes funktsioneerivadki pidevas alkoholivines ning Axel on veendunud, et tema on üks neist. Paraku jääb tal märkamata, et ta pole ridagi kirjutanud. Uhkele ja parimaga harjunud kirjanikule tähendab see kulutuste koomale tõmbamist, kuid taoline seik käib mehele rohkem närvidele, kui fakt, et ta sureb 2-4 kuu jooksul, kui ta joomist ei lõpeta.

Elades vaid iseendale leiab mees, et joomist pole mõtet jätta, kui ta nagunii sureb. Sedasi häälestatuna registreerib Axel end hotelli Grand parimasse tuppa, kus ta karjäär kunagi algas. Hotellis kohtub ta 34-aastase Hannah’ga (Vera Vitali), kellega ta suuremat sidet luua ei suuda. Küll aga võtab ta pikapeale omaks naise poja Noah’ (Håkon Bøhmer), kes põeb Tourette’i sündroomi. Mees leiab poisis samu jooni, mis endas: nimelt keegi ei mõista neid. Inimesed lihtsalt ei saa neist aru, sest nad funktsioneerivad teistele arusaamatul viisil. Axel hakkab Noah’t jälgides tõsiselt mõtlema, kas ta elu ikka on nii kehv ja lootusetu, kui ta senini arvanud on.

Äärmiselt menukas Norra lavastaja Ärild Fröhlich paneb oma uut filmi vaadates aja lihtsalt lendama. Maitseka huumoriga pikitud draamas ei hakka hetkekski igav. Kuid mida vähemat lootagi sellise tõmbenumbri nagu “Doktor Proktori puuksupulber” autorilt.

17.00 „VÕRDSED“ – Tartu Cinamon (saal 5) 

Arutelu korraldavad Lõuna-Eesti laste ja noorukite vaimse tervise keskuse esindaja Aneth Tuurmaa ja Tartu Ülikooli Kliinikumis hooldajana töötav Hannes Leinola

19.45 „PUUTUMATU“ – Mustamäe Apollo kino (saal 3)

Seksuaalkurjategijate avalikud registrid, mille kasutegurisse suurem osa maailmast (riikidest) ei usu, on jätkuvalt kasutusel osas USA osariikidest. Kui lihtne või keeruline on registrisse sattuda ning kas sadade tuhandete inimeste elu registrisse kantuna erineb oluliselt elust vanglamüüride vahel, näitab dokumentaalfilm “Puutumatu”. Film näitab, millise hooga seisab Florida poliitik seksuaalkuritegude toimepanemise eest juba karistust kandnutele kõige karmimate piirangute seadmise eest, kui tema perekonda teema vahetult puudutab. Filmi vaataja saab aga kõrvalt jälgida, kuidas areneb aja jooksul ohvripoolne võitlusvalmidus ning vankumatu karmimate piirangute eest seismise kirg. Mida arvata sellest kõigest siis, kui lihtsate – ning kohati pidurdamatult enda elu elavate – lahenduste kohta esitatakse uut infot, mis senised uskumused kõikuma lööb? Kas soovime veel ja veel karistada või peaksime õppima probleemsest ning hälbivast seksuaalkäitumisest teisiti mõtlema?

Teisipäev, 15. november

16.45 „SÄRATUD UNISTUSED“ – Solarise Apollo kino (saal 5)

Mehrdad Oskouei äärmiselt tundlik ja ülivahetu sissevaade ühe naiste rehabilitatsioonikeskuse ellu. Noored iraani neiud on üksteisele toeks ja koht ise päästvaks saarekeseks meestekeskses maailmas. Päriskoju ei taha neist keegi naasta. Seksuaalne ärakasutamine, vägivald ja narkootikumid on nende igapäevaelu. „Ühiskond on tugevam kui mina,“ võtab üks neidudest kokku oma elu suletuse. Isegi neiusid külastav pühamees ei suuda rahuldavat seletust anda, miks meestele on rohkem lubatud kui naistele. Ainus valik on kas vangla või džungli, vaikse alistumise või metsiku kättemaksu vahel. Kiiduväärt on filmi usalduslik ja aus lähenemisviis, milles ei ole kohta ebasiirale kurbusele. Seetõttu tõusebki esile see, kuidas täielikus masenduses, armastuse-vihkamise suhtes nii oma perekonna kui ka iseenda vastu jääb ometi ruumi puhtinimlikule rõõmule ja lootusele. Perekond on elus siiski kõige tähtsam asi, olgu selle liikmeks olemine nii valus kui tahes.

Arutelu viib läbi Brit Tammiste justiitsministeeriumist. Osaleb Anne Frank-Viron sotsiaalkindlustusametist.

17.30 „VÄIKE SULG“ – Mustamäe Apollo kino (saal 4)

Charles Bukowski on öelnud, et inimesed reedavad sind alati. Ära kunagi usalda neid. Maailm on täis inimesi, kes teisi ära kasutavad – eriti, kui nad end sõpradena tutvustavad. Martina on lastekodus kasvanud neiu, kes oma 18. sünnipäeval pärisellu saadetakse. Suletud ja illusioonidest tulvil maailmast asub ta teele Prahasse. See on aga hoopis teistsugune linn kui see, mida kaunid postkaardid ja soodsatest hindadest vaimustunud turistid reklaamivad. Samuti selgub, et vabadusel on oma hind. Martina poiss-sõbra Romani punkar-junky‘dest semud ning klassikalised ida-euroopa gängsterid pole just see seltskond, mida ta eest leida lootis. Kuni planeeti valitseb senine loll, nõrk ja oma ego upitav meessugu, siis ei muutugi asjad paremaks. Baaris suvalistele tüüpidele oma vägitegude kiitmise asemel peaks iga mees valvama, et samal ajal mingid mölakad tema sõbrannadele liiga ei teeks. Õnneks asendub jõuetu viha filmi lõpupoole siiski helgemate emotsioonidega, kui Lilja 4-ever’is või Puhastuses.

Arutelu viib läbi Mikk Granström Just Filmist. Osaleb ekspert Roman Krõlov psühholoogilise ja sotsiaalse rehabilitatsiooni keskusest ATOLL ning Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhtivuurija Ardo Ranne.

Kolmapäev, 16. november

16.15 „VÕRDSED“ – Mustamäe Apollo kino (saal 1)

Arutelu korraldab lastekaitse liit.

Neljapäev, 17. november

16.00 „VÕRDSED“ – Solarise Apollo kino (saal 3)

Arutelu korraldab Lastekaitse Liit.

17.15 „NAD KUTSUVAD MEID KOLETISTEKS“ – Mustamäe Apollo kino (saal 1)

Benjamin Lear, kes pole seni ühegi filmiga maha saanud, toob nüüd vaatajate ette dokumentaalfilmi USA-s (aga ka mujal maailmas) üha suuremaks paisuvast probleemist. Nimelt on kõik vanglad puupüsti täis ning suurele vangi sattuvate inimeste tulvale ei ole lõppu näha lähitulevikuski. Üks muret tekitav kontingent selles valemis on alaealised kriminaalid, kes kordasaadetud kuritegude eest väga pikki või lausa eluaegseid vanglakaristusi saavad. Me näeme filmis kolme teismelist: Juani, Antoniot ja Jaredit. Kõik nad on alaealisena hakkama saanud raske kuriteoga, mis nüüd tähendab kogu ülejäänud elu veetmist trellide taga. Viimase peal dokumentaal toob vaatajate ette ilustamata kujul poiste teekonna vanglamüüride taha. Film tõstatab olulise küsimuse – kas niivõrd noorelt korda saadetud kuritegude ehk vigade eest tuleb maksta inimesel tõesti kogu oma eluga või on lootust mõned noorukid normaalsesse ühiskonnaellu tagasi tuua?

2013. aastal võeti Californias vastu seadus, mis lubab alaealisena raske kuriteo toime pannud noortel taotleda ennetähtaegset vabanemist, kui karistusest on kantud 15 aastat. See seadus peaks küll vähendama survet vanglaseinte vahel, aga toob kaasa paar olulist küsimust: Kas juba 15 aastat vanglasüsteemis elanud inimesest on võimalik seadusekuulekas inimene vormida; ning mida arvavad sellisest vabastamisest nooruki ohvri lähedased? Kõigile taolistele küsimustele filmis tähelepanu ka pööratakse ning seda kõike tehakse äärmiselt kaasahaaravas võtmes – tegemist ei ole kuiva küsimus-vastus tüüpi dokumentaaliga, vaid kõik kolm noormeest on nõustunud osalema ühisprojektis, mille käigus nende lood avanevad. Ja see kõik on toimunud ja toimub päriselt. Need on reaalsed inimesed meie keskelt.

Arutelu viib läbi Vladimir Svet õiguskantsleri kantseleist. Ekspertidena osalevad süüteoennetuse nõukogu liige Avo Üprus ja psühholoog Birgit Tallmeister, kes on Viru vangla alaealiste üksuses MDFT programmi superviisor.

19.45 „VÄIKE SULG“ – Mustamäe Apollo kino (saal 3)

Arutelu viib läbi Anu Leps justiitsministeeriumist. Eksperdina osaleb Sirle Blumberg MTÜst Living For Tomorrow. Filmi tegijatega – Lucia Klein Svoboda ja Petr Klein Svobodaga – arutletakse selle üle, kuidas film sündis.

Reede, 18. november

16.00 „SÄRATUD UNISTUSED“ Mustamäe Apollo kino (saal 2)

Arutelu viib läbi Kaire Tamm justiitsministeerium. Osalevad eksperdid Maire Reest Maarjamaa Hariduskolleegiumist, Anna Frank-Viron, Sotsiaalkindlustusamet ning Triin Raag Sotsiaalministeeriumist.

16.15 „NELI KUNINGAT“Mustamäe Apollo kino (saal 3)

Kombinatsioon jõulud ja psühhiaatriakliinik ei ole midagi meeldivat. Ometi tuleb neljal noorel inimesel, kes kõik on sattunud kliinikusse täiesti erinevatel põhjustel, just sellises situatsioonis leida midagi positiivset. Jõule on omavahel sunnitud veetma 16-aastane Alex (Paula Beer), kes ei suutnud enam taluda enda lahutatud paanikahäirete käes vaevleva ema ega äkilise loomuga isa kisklemist selle üle, kes saab jõulud tütrega olla; 17-aastane Lara (Jella Haase), kes on pärit intelligentide perekonnast, kuid kelle jaoks ranged moraalinõuded on liiast ning kes läks otsima leevendust elu pahupooltelt; 16-aastane häbelik Fedja Gruusiast (Moritz Leu), kes on pikka aega kannatanud koolivägivalla käes; ning sellele kõigele veel viimast vinti peale keerav vägivaldse loomuga 17-aastane Timo (Jannis Niewöhner), kes on saabunud suletud osakonnast. Noored, kes on kogu senise elu harjunud jõuluaega vihkama, peavad nüüd välja selgitama, kas neil omavahel õnnestub lisaks pidevatele konfliktidele leida kogu olukorrast ka midagi head, midagi erilist, mis neil kogu senisest elust on puudunud. Nende tagasilööke ja edusamme on jäänud tunnistama noor psühhiaater doktor Wolff (Clemens Schick), kellel on oma salapärased põhjused, miks ta soovib jõuluaja just tööl mööda saata.

Arutelu viib läbi õiguskantsleri kantselei. Eksperdina osaleb Priit Siig Tallinna laste turvakeskusest.

Laupäev, 19. november

15.15 „OLE NAGU OLED“ – Mustamäe Apollo kino (saal 2)

Miles Joris-Peyrafitte lavastatud filmis ei lasta pingel vaibuda hetkekski. Juba julgelt ja hoogsalt algaval filmil jätkub üllatusi kuni lõpuni välja. 1990ndate alguspaigas, kui dirigendikeppi hoidis veel Kurt Cobain, kohtuvad juhuslikult kolm kooliõpilast, kes on kõik väga erineva taustaga. Jack (Owen Campbell) on tagasihoidlik, eluvõõras, aga väga positiivse suhtumisega noormees, kes elab oma emaga. Mark (Charlie Heaton) on raskemeelne ja oma noorusest hoolimata elus pettunud nooruk, kes elab oma isaga. Jacki ema Karen (Mary Stuart Masterson) ja Marki isa Tom (Scott Cohen) otsustavad oma suhte järgmisele tasandile viia ja kolivad kokku. Jackist ja Markist saavad omakorda parimad sõbrad. Saatuse tahtel liitub nendega koolikaaslane Sarah (Amandla Stenberg), kes juhtub pealt nägema, kuidas poisid parasjagu koolivägivalda tunda saavad. Sellest hetkest ei lasta grunge-muusikal enam vaibuda ega marihuaanasuitsul kustuda. Koos tehakse koolist poppi, juuakse end maani täis, lõhutakse mööda linna ringi, leitakse endid üha keerulisematest suhtedraamadest ning katsetatakse Marki isa tulirelvi. Tulevik on kellegi teise mure. Ühel hetkel leiavad aga kõik osalised end politseijaoskonnas detektiivile ütlusi andmast. Kas noored isegi aru saavad, millega nad täpselt hakkama on saanud? Film süüvib piinliku täpsusega teismeliste psüühikasse ja esitab kandikul kogu põhjus-tagajärg üldteooria.

Arutelu viib läbi sotsiaalministeerium. Osaleb ekspert Daniel Soomer sotsiaalkindlustusametist.

17.45 „TRAMPLIIN“ – Solarise Apollo kino (saal 5)

Horvaatia režissöör Zrinka Katarina Matijevic on siiani peamiselt lühi- ja dokumentaalfilme vändanud. Sotsiaalmaastikul kahtlemata laia silmaringi omaval naisel tuleb laste väärkohtlemise teema arendamine hiilgavalt välja. Ja just sellest tema uues filmis juttu tuleb. Me kohtume pisikese Linaga (Franka Mikolaci), kes oma pisut poisiliku olemisega on veidi kohmakam ja teistsuguste hobidega tüdruk kui enamus tema eakaaslastest. Kas see aga väärib füüsilist sekkumist kergelt ebastabiilse ema poolt, jääb igaühe enda otsustada. Veel tutvume teismelise Nikaga (Tena Nemet Brankov), kes on saanud täiskasvanuks natuke enne ametlikku vanusenumbrit, mis aga sugugi ei mahu pähe tema alati tööga hõivatud emale, kes samuti leiab, et vägivallaga õnnestub ehk asju muuta enda tahtmise järgi. Lisaks lastele eksisteerib aga ka veel täiskasvanute maailm, kuhu lapsi üritatakse mitte lasta. Seal maailmas proovitakse aru saada, kellel on õigus, kellel mitte, aga reaalsuses ikka pada sõimab katelt. Nii ongi vaatajate ette lahti rullitud karm maailm peegeldamas päriselu, kus saatuse tahtel on lapsi kasvatama sattunud inimesed, kes selleks ehk kõige sobivam materjal pole ning vastupidi: lapsi ei julge või ei taha saada need, kes sellega hästi hakkama saaksid. Kes aga teab, mis lõpuks juhtub lastega, kes on terve elu täiskasvanutele trampliiniks – paigaks, kus end lihtsalt energiast tühjaks laadida.

Arutelu viib läbi sotsiaalministeerium. Eksperdina osaleb Anna-Kaisa Oidermaa Peaasjad MTÜ-st. 

Pühapäev, 20. november

18.00 „PUUTUMATU“ – Solarise Apollo kino (saal 5)

Arutelu toimub vene keeles. Eksperdina osalevad vanem-uurija Konstantin Sergejev Põhja Prefektuurist, Harju Maakohtu kohtunik Katre Poljakova ning Eesti Seksuaaltervise Liidu koolitaja Kristina Papsejeva. Arutelu viib läbi Vladimir Svet Õiguskantsleri Kantseleist.