Sa oled siin

Just Filmi lapse õiguste programm 2017

20. oktoober 2017 - 13:53

Lapse õiguste eriprogramm ei ole kommi ja kõrrejoogiga multikavaatamine. Läbi aastate – jah, programm on väärikalt seitsmeaastane – on programmi kuulunud filmid, mis tõstavad esikohale lapsed ja nende erilised elud. Tihti arvatakse peamurdmine ja kiiret otsustusvõimet nõudvad momendid kuuluvad ainult täiskasvanute maailma, kuid lapse õiguste programmi raames kinolinale jõudvad teosed näitavad, et see ei ole sugugi nii.

Nädala jooksul (17.–26. novembril) on võimalus näha ja kogeda tõsiseid lugusid, mis panevad täiskasvanud murduma, ent filmi peategelaseks olevad lapsed üllatavad vaatajat südikuse, siiruse, vahetu ellusuhtumise ja tugeva toimetulekuoskusega. Kui lapsi miski või keegi alt veab, siis mitte nemad ise, vaid ikka mõni täiskasvanu, harvem mõni teine laps, kes ei oska kohe teha õigeid valikuid ja selles tuge vajab. Vahel tuge leides, vahel mitte.

PÖFFI lapse õiguste programmi plakat


Filme on programmis kaheksa ja nende seast leiab endale huvitavat nii laps, noor kui ka täiskasvanu.

Lapse õiguste filmiprogramm on valminud PÖFFi, õiguskantsleri kantselei, justiitsministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, Norra toetusprogrammi „Rahvatervis“ ja lastekaitse liidu koostöös.

 

Lapse õiguste programmi filmid ja aruteluringid

Reede, 17. november

17.15 "ÕPETAJA" – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Käesolevas linateoses kehastub Denis romantiliseks ja pentsikuks prantsuse keele ja kirjanduse õpetajaks François Foucault’ks, kes õpetab ühes Pariisi eliitkoolis. François’l on täiesti omamoodi ja ilmselt ka ennenägematu stiil, kuidas ta õpilastega suhtleb ning kuidas hindeid jagab. Keegi päris täpselt aru ei saa, kas mees on mingit moodi geenius või lihtsalt põrunud. Küll aga keeratakse mehe õdus elukorraldus pea peale, kui kooli juhtkond otsustab ta saata kuhugi väikelinna kooli asendusõpetajaks, et uurida, kuidas seal tasemega lood on.

Seansile järgneb arutelu, mida korraldab Õiguskantsleri Kantselei.

Laupäev, 18. november

16.00 "ÕPETAJA" – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Arutelu viivad läbi Tallinna Pae Gümnaasiumi õpetaja Tatjana Zvereva ja Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumi Dmitri Rõbakov. Arutelu toimub vene keeles.

Pühapäev, 19. november

14.30 „SINISE UKSE TAGA“ – Solarise Apollo kino (saal 4)

Poola filmid on noortefestivalidel rokkinud juba pikemat aega ja “Sinise ukse taga” lajatab vaatajale tõelise slaavi sirgjoonelisusega. Selles maailmas kohtuvad “Harry Potter” ja “Mõrvad Midsomeris”, seatakse kahtluse alla reaalsus, aeg ja muud suured mõisted. Inimesed ei usu maagiasse ja teevad sellega ise elu igavaks. Kasvavad enda arvates suureks, hakkavad tegema tööd ja seda kiruma, võtavad elukaaslase ja hakkavad teda petma. Selle kõigega kaasnevad harukordselt kindlad veendumused selle kohta, milline see maailm on ja mis jõud seda kontrollivad. 

16.30 „SUVI 1993“ – Solaris Apollo kino (saal 4)

Mõnikord peavad lapsed saama liiga ruttu täiskasvanuks. See on üks sellistest lugudest. Kui kuueaastase Frida vanemad õnnetuse tagajärjel surevad, muutub tüdruku elu täielikult. Leinast ülesaamine ja täiesti võõraste tunnetega hakkamasaamine muudavad noore inimese tundemaailma. Eluga tuleb aga edasi minna, maksku mis maksab. “Suvi 1993” on magusnukker linateos, mis näitab, et emotsionaalselt keerulisest olukorrast on alati võimalik välja tulla ja ka kõige suuremad haavad kasvavad ükskord kinni.

Arutelu viib läbi Sotsiaalministeerium. Arutelul osaleb sotsiaalministeeriumi laste hoolekandepoliitika juht Signe Riisalo.

Esmaspäev, 20. november

13.30 „VÄIKE SADAM“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Lapsed saavad endaga väga hästi hakkama, sest nende maailm on piiritu. Pigem peaksid suured inimesed peeglisse vaatama ning endalt küsima, kas on hea elada nii tõsises ja sektsioonidesse jaotatud elukorralduses. “Väike sadam” on veidi “Moonrise Kingdomit” meenutav äärmiselt liigutav film, kus segunevad generatsioonide vahelised probleemid, põrkuvad ühiskonnaklassid, segunevad fantaasia ja reaalsus. Vaatamata teemade paljususele suudab slovaki režissöör Iveta Grófova filmi fookuses hoida, millest suur osa on täita peaosalisel Jarkal (Vanessa Szamuhelova). Maailmas, kus emal pole tema jaoks aega, tuleb endal elu ise huvitavaks teha.

 

14.00 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST“ – Coca Cola Plaza kino (saal 4)

Kui põhi on käes, siis tundub ikka, et allapoole enam kukkuda ei saa. Aga alati saab veel. “Parim kõikidest maailmadest” on justkui “Trainspotting” lapse silmade läbi. Juba avakaadrid panevad kaasa elama seitsmeaastasele Adrianile (Jeremy Miliker), kes on järekordne omapead jäetud laps selleaastasel Justil. Ta elab maailmas, kus täiskasvanud otsivad armastust, mida nad ei oska kuidagi välja näidata. Narkootikumid tunduvad olevat hea otsetee selle suurema asja, ilu ja tõe juurde. Samuti aitavad nad sisemiste deemonitega rahu teha. Päristõde on, et pilves olemine võib seda tõde veelgi hägustada ning oma deemonitega ei pea koos elama, vaid nad saab ka maha lüüa. Kes on selleks piisavalt tugev? 

 

16.00 „KUSAGIL TONGA SAAREL“ – Solaris Apollo kino (saal 4)

Sotsiaaltöötaja ei ole tõenäoliselt üldse kerge olla. Kõik need lagunenud perekonnad, erivajadustega inimesed ja muidugi pätistuvad noored nõuavad palju energiat ja tahtejõudu.

Selle kõige keskmesse on sattunud ka Saksamaa sotsiaaltöötaja Wolski, kes oma tööd suure pühendumusega teeb. Eelkõige on Wolski keskendunud probleemsetele noortele ning nendega seonduvatele muredele. Mis aga Wolskile kuidagi rahu ei anna, on tõdemus, et tegelikult ju mitte miski ei muutu. Ainult inimesed muutuvad – probleem on ikka sama. Ta kahtlustab, et kui keskkond ei muutu, siis on ka võimatu oodata teistsugust tulemit. Ta loogika on, et kui inimene panna juba väga varakult kinnisesse asutusse, siis statistika näitab, et see inimene jääbki kogu eluks vangla vahet pendeldama. Aga mida siis teha inimestega, kes kurja teevad ning sõna ei kuula? Teiste inimeste seas lasta neil liikuda pole justkui ka õiglane, veel vähem turvaline.

 

16.15 „HÄDAS ISEENDAGA“ – Coca Cola Plaza kino (saal 4)

Mia on 15-aastane tüdruk, kelle keha hakkab ühtäkki läbi tegema muutusi, millega leppida või mida mõista on äärmiselt raske. Ta otsustab olukorra osas silma kinni pigistada ning elab jonnakalt oma elu vanaviisi edasi: käib koolis, pidudel, tutvub eri poistega. Kõike, mis vähegi tegelikkusest mõtted eemale viiks. Kuid oma saatuse eest ei põgene keegi ning oma seisukorra järk-järgulise eskaleerumise käigus peab Mia lõpuks mõistma, et ta ei ole enam see tüdruk, kes ta kunagi oli.

 

16.15 „LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE“ – Solaris Apollo kino (saal 3)

Hollandi režissöör Ben Brand tabab oma esimese täispika filmiga paljusid ühiskonna valukohti ühe hoobiga. Tõestisündinud lool põhinevas filmis ajab oma igapäevaasju üks küllaltki düsfunktsionaalne perekond. Pereisa, 15-aastane Remco ja tema noorem õde teenivad lisaraha illegaalse kutsikate müügiga. Pideva tähelepanuvajaduse ja kaaslaste tunnustuse näljas vaevlev Remco leiab, et Youtube on üks väljunditest, mis võiks aidata tal kuulsust, “laike” ja võib-olla ka raha koguda. Ainuke probleem näikse olevat, mida sinna riputada – kõik on ju juba tehtud. Õnnetu juhuse kombel oma tavapärast kutsikaäri ajades avastavad Remco ja ta õde Lizzy mõned kutsikad haiged olema. Veidi vildaka mõttemaailmaga Remcol avaneb lõpuks võimalus midagi uut ja pöörast kogu maailmale pakkuda. 

Teisipäev, 21. november

14.15 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST“ – Coca Cola Plaza kino (saal 4)

Arutelu viib läbi Lastekaitse Liit.

16.00 „LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE“ – Mustamäe Apollo kino (saal 1)

Arutelu viib läbi Õiguskantsleri Kantselei.

16.15 „KUSAGIL TONGA SAAREL“ – Coca Cola Plaza kino (saal 8)

Arutelu viib läbi Justiitsministeerium.

Kolmapäev, 22. november

14.15 "ÕPETAJA" – Coca Cola Plaza kino (saal 4)

16.00 „VÄIKE SADAM“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Arutelu viib läbi Sotsiaalministeerium. Arutelul osaleb Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna Põhja piirkonna koordinaator

Neljapäev, 23. november

14.00 „SINISE UKSE TAGA“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Arutelu viib läbi Lastekaitse Liit.

16.00 „LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE“ – Solaris Apollo kino (saal 4)

Reede, 24. november

13.30 „KUSAGIL TONGA SAAREL“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Arutelu viib läbi Justiitsministeerium.

16.00 „SINISE UKSE TAGA“ – Solarise Apollo kino (saal 4)

18.30 „HÄDAS ISEENDAGA“ – Coca Cola Plaza kino (saal 8)

Laupäev, 25. november

16.15 „VÄIKE SADAM“ – Solarise Apollo kino (saal 4)

Arutelu viib läbi Sotsiaalministeerium. Arutelul osaleb Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna nõunik Ly Rüüs.

Pühapäev, 26. november

15.45 „HÄDAS ISEENDAGA“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)

Arutelu viib läbi Justiitsministeerium.

18.00 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST“ – Coca Cola Plaza kino (saal 9)