Sa oled siin

Täiendava ravimihüvitise eelnõu läbis Riigikogus esimese lugemise

„Eestis on praegu ligi 110 000 inimest, kes kulutavad soodustustele vaatamata retseptiravimitele igal aastal üle 100 euro, neist 15 000 üle 300 euro. Kulutada sisuliselt terve ühe kuu pension ravimitele on selgelt liiga palju,“ ütles minister Ossinovski.

Riigikogus oli täna esimesel lugemisel täiendava ravimihüvitise maksmise uus kord, millega alates 2018. aastast vähenevad patsientide kulutused ravimitele ja paraneb ravimite kättesaadavus.

„Kulutused ravimitele moodustavad Eestis väga suure osa inimeste tervishoiukuludest. Suured ravimiarved teevad kõige enam muret eakatele ja kroonilistele haigetele, kellel kõrgendatud ravivajaduse tõttu on ravimikulud kõige suuremad,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Eestis on praegu ligi 110 000 inimest, kes kulutavad soodustustele vaatamata retseptiravimitele igal aastal üle 100 euro, neist 15 000 üle 300 euro. Kulutada sisuliselt terve ühe kuu pension ravimitele on selgelt liiga palju.“

Selleks, et parandada suurte ravimikuludega inimeste jaoks ravimite kättesaadavust ja vähendada nende rahalist koormust, muudetakse täiendava ravimihüvitise süsteemi. Eelnõu kohaselt hüvitab haigekassa soodusravimite kuludelt vahemikus 100–300 eurot 50% ning 300 eurot ületavast osast hüvitatakse 90%. Hüvitist hakatakse arvutama automaatselt apteegis ravimi ostmisel ja inimene ise tagantjärele enam hüvitist taotlema ei pea. „Eelnõuga pakutud lahendus aitab kümnetel tuhandetel inimestel hoida oluliselt kokku retseptiravimitele kuluvat raha ja on iseäranis abiks neile, kes täna ei jõua ravimeid osta,“ lisas minister.

Uue süsteemi elluviimiseks panustatakse ravimihüvitiste eelarvesse täiendavalt 3 miljonit eurot ning ühtlustatakse 2002. aastast alates kehtinud senised retseptitasud 1,27 euro ja 3,19 euro pealt 2,5 eurole retsepti kohta.

Tervise Arengu Instituudi andmeil moodustavad tervishoiukulude katmisel kõige suurema osa inimeste omaosalusest kulutused ravimitele, seejuures madalama sissetulekuga inimestel moodustavad kulutused ravimitele 80% kõigist tervishoiukuludest. Viimastel aastatel on ravimite ostmise mõju suurtele tervishoiukuludele küll hakanud vähenema, kuid siiski jätab kolmandik patsientidest retseptid realiseerimata, pooltel juhtudel on selle põhjused majanduslikud.

Eelnõu vastuvõtmisel Riigikogus jõustub uus täiendava ravimihüvitise süsteem alates 2018. aastast. Minister Ossinovski sõnul on jaanuaris rakenduv skeem oluline samm nende otsuste reas, mis peavad tagama meie tervishoiu parema rahastamise ja arstiabi parema kättesaadavuse.

Eelnõuga tehakse lisaks ettepanekud anda soodusravimite loetelu ja ravimihangetega seotud korralduslikud ülesanded sotsiaalministeeriumilt üle haigekassale.

Eelnõu muudatusettepanekute tähtajaks määrati 25. oktoober 2017.

Veel uudiseid samal teemal

tervishoiuteenused
13.07.2018|Sotsiaalministeerium

Tervishoiuteenuste rahastamisotsuste tegemine muutub kiiremaks

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks tervishoiuteenuste rahastamise aluseks oleva määruse, millega täpsustatakse teenuste, sh ravi- ja diagnostikaviiside ning haiglaravimite rahastamise kriteeriume ning menetlusprotsessi. Muudatuse eesmärk on kiirendada uute raviviiside ja ravimite jõudmist haigekassa rahastatavate teenuste hulka.

minister ESOFil
13.07.2018|Sotsiaalministeerium

Sikkut üleilmsel teadusfoorumil: personaalmeditsiin avab uued võimalused haiguste ennetamiseks

Oleme Eestis järjepidevalt investeerinud personaalmeditsiini, et saaksime juba käegakatsutavas tulevikus kasutada geeniinfot igapäevameditsiinis. See võimaldab meil pakkuda inimestele efektiivsemat ravi ja ravimeid, kuid avab täiesti uued võimalused ka haiguste ennetamiseks, ütles täna, 13.