Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ümarlaual arutati asendushoolduse kaasajastamist

08.02.2017 | 17:35

Uudis

Võimalikult peresarnase asendushoolduse pakkumiseks on teenuse osutamine kavandatud edaspidi kolmes eri vormis: kutselise hoolduspere, perekodu ja asenduskodu kaudu, selgitati sotsiaalministeeriumis täna toimunud asendushoolduse ümarlaual. 

Kohtumisel tutvustas ministeerium asendushoolduse üleandmist riigilt kohalike omavalitsuste üksustele ning arutati sotsiaalpartneritega kavandatava regulatsiooni peamisi eesmärke, osaliste rolle uues süsteemis ning asendus- ja järelhoolduse korraldust.

„Lapse heaolu on kõikide teenuste puhul seatud esikohale. Täna ei ole laste arv asendushooldusasutustes vähenenud ning liiga vähe lapsi on liikunud eestkosteperedesse ja hooldusperedesse, mis tagaks neile stabiilse ja loomuliku kasvukeskkonna,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. "Tänavu jõustunud perevanema leping tagab edaspidi selle, et lapse ümber on stabiilselt ühed ja samad inimesed, mis pakub lastele arenguks vajalikku turvatunnet."

Plaanide kohaselt hakkab Sotsiaalkindlustusamet alates 2018. aasta algusest värbama ja ette valmistama kutselisi hooldusperesid, keda koolitatakse ja kellele pakutakse tugiteenuseid ning kellega kohalik omavalitsus saab sõlmida lapse kasvatamiseks lepingu. 

Sotsiaalkaitseministri sõnul on kavandatavad muudatused olulised hooldusperede arendamiseks ja neile endale kindlustunde andmiseks. „Muudatused annavad läbi koolituste ja tugiteenuste neile kindlustunde selle väga tähtsa ja samas keerulise rolli võtmiseks. Samuti on edaspidi võimalik üleriigiliselt ühetaoliselt kontrollida hooldusperede tingimustele vastavust. Seni on järelevalve võimalused olnud puudulikud, mis on pärssinud ka kohalike omavalitsuste usaldust hooldusperede suhtes,“ selgitas Iva.

Uue meetmena on perede toimetuleku toetamiseks plaanis luua perioodilise asendushoolduse teenus puudega lastele (praegu on selline vajadus 32 raske või sügava puudega lapsel) ning vanema nõusolekul lastele, kes vajavad teenust sotsiaalsetel põhjustel. 

Asendushoolduse terviklik kaasajastamine on kavas üheaegselt maavalitsuste tegevuste üleandmisega kohalikele omavalitsustele või omavalitsusliitudele ja olemasolevatele riigiasutustele. Valitsuse soov on anda asendushoolduse korraldamine alates 1. jaanuarist 2018 kohaliku omavalitsuse pädevusse. 

Muudatuste eesmärgid on asendushoolduse kõrgem kvaliteet, perepõhiste asendushooldusvormide suurem osakaal ja ellu astuvate noorte toetamine. Asendushoolduse arendustegevusi ning tugiteenuste osutamist toetatakse Euroopa Sotsiaalfondist, kus aastani 2020 on selleks ette nähtud 6 miljonit eurot. 

Ümarlaual osalesid: 

  • SOS Eesti lasteküla
  • Õiguskantsleri kantselei
  • Sotsiaalkindlustusamet
  • Tervise Arengu Instituut
  • Eesti Asenduskodu Töötajate Liit
  • Eesti Laste ja Noorte Hoolekandeasutuste Juhtide Ühendus
  • MTÜ Igale Lapsele Pere
  • MTÜ Oma Pere
  • Eesti Maaomavalitsuste Liit
  • Eesti Linnade Liit

Lisainfo:
Signe Riisalo
Laste hoolekandepoliitika juht
Laste ja perede osakond
[email protected]
6269 220

 

Lisatud 10.02.2017

Sotsiaalministeerium