Sa oled siin

Geeniprojekt personaalmeditsiini arendamiseks Eestis

Eesti Vabariigi juubeliaastal liitus Eesti Geenivaramuga rohkem kui 100 000 uut geenidoonorit. See on kingitus Eesti meditsiinile ja kogu maailma teaduse arengule, aga eelkõige kõigile neile, kes hakkavad järgemööda saama infot oma geneetiliste riskide kohta. Palume kõigilt kannatlikku meelt, sest infosüsteemide arendamine info paremaks edastamiseks alles käib.
 
2019. aastal on võimalik geenivaramuga liituda veel vähemalt 50 000 inimesel. Samal ajal, kui teadlased töötavad geenianalüüside koostamisega ja geeniinfost aina uute meditsiinis rakendatavate praktiliste kasutegurite leidmisega, on Sotsiaalministeerium toonud kokku kõik olulised partnerid – Tervise Arengu Instituudi, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse, Haigekassa, lisaks Geenivaramu ja Tartu Ülikooli bioinformaatikud, et saaksime teha vajalikud IT-arendused ja arstide koolitused ning töötada välja patsientidele tagasiside andmise pikaajaline plaan.

Geeniprojekti eesmärk on arendada geeniteadust ja personaalmeditsiini Eestis. Meil on juba elektroonilised terviseandmed, info inimese tervisekäitumise ja elustiili kohta, keskkonnaandmed – geeniandmed on üks lisanduv komponent selleks, et me suudaks tulevikus oma tervist paremini hoida ja haigusi ennetada - elada tervena kauem.

Kes võivad saada geenidoonoriks?

Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga. Geenidoonoriks saamise ja vereproovi loovutamise eelduseks on eelnev informeeritud nõusoleku vormi allkirjastamine. 

 

Viimati uuendatud: 5. märts 2019