Sa oled siin

Juurdepääsetavus

Sotsiaalministeerium (Suur-Ameerika 1)

 

Suur-Ameerika 1, Tallinn, asub ministeeriumide ühishoone, mida kasutavad Haridus- ja Teadusministeeriumi, Justiitsministeeriumi Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Rahandusministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi teenistujad. 

Ühishoone on avatud tööpäeviti kell 9.00-17.00. Majal on kaks ligipääsu, Suur-Ameerika tn poolne sissepääs ja Pärnu mnt poolne sissepääs. Ühishoone asub ühistranspordiga lihtsasti ligipääsetavas asukohas, lähimad bussi- ja trammipeatused on Kosmos ja Vineeri, rongiga tulles Lilleküla peatus. 

Ühishoone külalised registreeritakse administraatori juures isikut tõendava dokumendi alusel. Fuajeest edasi nõupidamiste ruumidesse pääsevad külalised üldjuhul edasi koos saatjaga. 

 

Ühishoone ligipääsetavus

 

Sissepääsud on tänava tasapinnas, kuid ratastoolis külastajatel on  hoonesse mugavam siseneda Suur-Ameerika poolsest küljest, kus on automaatsed liuguksed. Peasissepääsu liugukse avanemisulatus on 120 cm. 

Pärnu mnt poolsele küljele on paigaldamisel karestatud tänavakivi, pöörangute kohad tähistatakse mummukiviga, lisarada on tähistatud invaparkimiskohalt. Ühishoone välisustest sisenedes on 1. korrusel märgitud juhtrajad karestatud teibiga, mis viivad hoone välisustest sisenedes fuajee administraatoriteni ning peale külastaja registreerumist sealt edasi läbi turnikeeväravate 1. korruse nõupidamisruumidesse ja tualettruumi. Esimesel korrusel asuv nõupidamiste ruum Kuusk on varustatud vaegkuuljate jaoks sobivate seadmetega. 

Ühishoone 1. korrusel paiknevad suuremad nõupidamisteruumid, pressiruum, konverentsiruum ja kohvik. -1 korrusel asub söökla, ligipääs sinna on kas trepi kaudu või liftiga. 

Liftid on ligipääsetavad ning kasutatavad ratastoolis liikujale.

Lifti mõõdud:

  • sügavus: 150 cm
  • laius: 150 cm
  • uks: 89 cm

Turnikeeväravate laius89 cm

Invatualettruum asub esimesel korrusel ja WC on tähistatud ratastooli märgisega uksel. Invatualettruumi ukseava on ilma lävepakuta ja vastab rahvusvahelistele invanormidele.

 

Parkimine ühishoone juures

 

Ühishoone asub kesklinna tasulises parkimistsoonis. Reisijatel on võimalik sõidukilt maha tulla ja peale minna Suur-Ameerika tn poolsel küljel selleks ette nähtud nn taskus või Väike-Ameerika tänaval. 

Invaparkimiskohad asuvad ühishoone tõkkepuuga piiratud territooriumil Pärnu mnt poolsel küljel (2 tükki, ca 15 meetri kaugusel Pärnu mnt sissepääsust ja ca 30 meetri kaugusel Suur-Ameerika poolsest sissepääsust). Ühishoonet külastades on võimalik kasutada tõkkepuudega piiratud territooriumil asuvaid parkimiskohti omaenda või teenindava sõiduki peatumiseks või parkimiseks, teatades vastavast vajadusest eelnevalt teda kutsuvale teenistujale.

Avaliku ala plaan

 

 

Veebilehe juurdepääsetavus

 

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/ (inglise keeles).
 

Kui jääte hätta, võtke ühendust: riigikantselei@riigikantselei.ee

 

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”.

“Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

 

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

Veebilehitseja laiendused

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom. Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page , mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoom

 

Värvide muutmine

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta siia või navigeeri Tab klahviga viiteni “Lülita kõrgkontrastsust”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks. Sellises olekus on paremini välja toodud ka elemendi fookus – jäme täpiline joon.

 

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks. 

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/
VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
NVDA (Windows, tasuta) http://www.nvaccess.org/download/
SystemAccess (Windows) http://www.serotek.com/systemaccess

 

Viimati uuendatud: 11. aprill 2018