Sa oled siin

Asekantsler Kuuse: laste tulevik sõltub meie vastutusest täna

MTÜ Eesti Abikeskuste eestvedamisel toimub täna Tallinna Ülikoolis konverents „Kui laps saab kodus haiget“. Üritusel tehakse ettekandeid laste haiget saamise või kodust ära jooksmise põhjustest ja tagamaadest ning räägitakse laste seksuaalsest väärkohtlemisest. Üksmeelselt leitakse, et olukorra parendamiseks on vaja eelkõige avatult rääkida probleemist ja erinevatest võimalustest saada abi. Konverents viiakse läbi koostöös Justiits- ja Sotsiaalministeeriumiga. 
 
Tänane üritus juhatab sisse kadunud laste telefoni 116 000 meediakampaania. Tasuta telefoniliinile on võimalik helistada ööpäevaringselt, et anda teada kadunud lastest nii Eestis kui ka mõnes teises Euroopa riigis. Paralleelselt kadunud laste telefoniga on töös ka lasteabitelefon 116 111, millele helistades on võimalik teada anda abivajavast lapsest. Mõlemale numbrile saavad helistada nii vanemad kui ka lapsed ise. Üritus, kus võtavad sõna asjatundjad nii Eestist kui ka välismaalt, on eelkõige mõeldud spetsialistidele, kes puutuvad oma töös kokku lastega. Lisaks püütakse välja selgitada süsteemi kitsaskohad ja arendada teenuseid ning laste hätta sattumise ennetust.

„Oluline on teadvustada, et laste tulevik sõltub sellest, kuidas me laste vajadustega arvestame ja neid tähele paneme,“ ütles sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse. „Meist sõltub, kui terved ja tugevad nad on. Sealt edasi, kui terve ja tugev on meie ühiskond homme,“ jätkas Kuuse. Asekantsler leidis, et tänane konverents panustab laste heaolu parandamisse ja võimaldab jagada teadmisi ja ühtlustada infot spetsialistide vahel.      
 
„Eestis läks eelmisel aastal kaduma umbes 1000 alaealist, kellest suurem osa olid teismelised, kes kodust ära jooksid,“ tõi välja MTÜ Eesti Abikeskuste projektijuht Enelis Linnas. „Kui laps jookseb kodust ära, tuleks võtta seda kui varajast indikaatorit, et laps võib olla ohus. 25% jooksus olevatest alaealistest seisavad silmitsi tõsiste riskidega, sealhulgas seksuaalse ärakasutamise ja inimkaubandusega,“ lisas Linnas.