Sa oled siin

Eakate jaoks paraneb abivahendite kättesaadavus

Sotsiaalminister allkirjastas määruse, millega laiendatakse nende abivahendite loetelu, mille puhul ei ole edaspidi vaja esitada kordustõendit. Muu hulgas antakse vanaduspensioniealistele inimestele võimalus osta uriini imavaid abivahendeid ilma tõendita.

„Abivahendite hea kättesaadavus on paljude inimeste väärika ja iseseisva toimetuleku oluline eeldus,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Muudatustega vähendame inimeste jaoks nii bürokraatiat kui ka dubleerimist. Vanaduspensioniealiste vajadus teatud abivahendite järele on üldjuhul east tingitud ja püsiv. Sellistel juhtudel on palju mõistlikum, kui inimeselt ei nõuta iga kord abivahendi saamiseks jälle kordustõendit.“  

Muudatuste jõustumisel ei vaja vanaduspensioniealised inimesed edaspidi enam mähkmete, sidemete, imavate aluslinade jms ostmisel tõendit – see kehtib ka abivahendi esmakordsel soetamisel. Igal aastal tekib umbes 6900 vanaduspensioniealisel inimesel vajadus taoliste abivahendite järele. 

Lisaks laiendatakse nende abivahendite loetelu, mille puhul ei ole inimesel edaspidi vaja abivahendi taotlemisel esitada kordustõendit. Muudatus puudutab näiteks puusaproteese, tualetitoole, potikõrgendusi, sukajalgatõmbajaid, ratastoole, eriistmeid, seljatugesid jpm. „Muudatustega vähendame väljaantavate tõendite hulka ja seeläbi ka perearstide, eriarstide, õdede, tegevusterapeutide, füsioterapeutide ja rehabilitatsioonimeeskondade töökoormust,“ ütles minister Kiik.  

Muu hulgas kaasajastatakse abivahendite loetelu ja jäetakse kõrvale need vahendid, mida on juba tavakaubandusest võimalik soetada omaosalusest madalama hinnaga, näiteks kindad, valgustid, suurte nuppudega telefonid jms.

Määrus jõustub 1. oktoober 2019.