Sa oled siin

Eesti sõlmis uue koostööleppe Maailma Terviseorganisatsiooniga

allkirjastamine
Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on Maailma Terviseorganisatsiooni ekspertabi olnud suureks toeks tõenduspõhise tervisepoliitika kujundamisel.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ning Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa regionaaldirektor Dr Hans Henri P. Kluge allkirjastasid täna Eesti ja WHO vahelise koostöölepingu aastateks 2020-2021. Lähiaja prioriteetsed koostöövaldkonnad on tervisesüsteemi tugevdamine, haiguste ennetamine, vaimse tervise edendamine ja ravimite kättesaadavuse parandamine.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on Maailma Terviseorganisatsiooni ekspertabi olnud suureks toeks tõenduspõhise tervisepoliitika kujundamisel. „Järgmiseks kaheks aastaks sõlmitud koostöölepingus on olulisemateks teemadeks aasta lõpuks valmiva vaimse tervise rohelise raamatu ning toitumise ja liikumise rohelise raamatu tegevuste elluviimine. Samuti soovime jätkata Maailma Terviseorganisatsiooniga koostööd Eesti tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse valikute analüüsimisel ja ravimipoliitika kujundamisel,“ ütles minister Tanel Kiik. „COVID-19 pandeemia õppetundidele tuginedes tuleb meil vaadata kriitiliselt üle ja kaasajastada tervishoiualasteks hädaolukordadeks valmisoleku süsteemid ning pöörata tähelepanu laste vaktsineerimisega hõlmatuse parandamisele.“

Samuti on käivitatud Maailma Terviseorganisatsiooni ja Eesti koostöö e-tervise ja innovatsiooni valdkonnas, et aidata kaasa digitaalsete terviseandmete piiriülesele vahetamisele.

Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa regionaaldirektor dr Hans Kluge sõnul jätkub senine tõhus koostöö WHO ja Eesti vahel. „Tervisesüsteemid on COVID-19 kriisis pidanud äärmiselt kiirelt reageerima muutunud oludele ja elanike vajadustele. Tugeva tervisesüsteemi olulisus peaks olema nüüdseks kõigi jaoks vaieldamatult selge,“ ütles dr Hans Kluge. „Lubame jätkuvalt panustada Eesti tervisesüsteemi tugevdamisse ja terviseprobleemide lahendamisse nii sisulise ekspertabi ja koostööprojektide kui teiste riikide kogemuste ja tõenduspõhise teabe vahendamise abil.“

Sotsiaalministeeriumi ja WHO koostööleping sõlmitakse regulaarselt kaheks aastaks. Täna allkirjastatud leppe prioriteetsed koostöövaldkonnad on tervisesüsteemi tugevdamine, nakkushaiguste ennetuse tõhustamine, mittenakkuslike haiguste ennetamine, sh vaimse tervise ja tervislike eluviiside edendamine, tõenduspõhiste otsuste toetamine, tervishoiuteenuste ja ravimite kättesaadavuse parandamine ning esmatasandi tervishoiu tugevdamine.

Lisaks allkirjastasid Eesti peaminister Jüri Ratas ja Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus 5. oktoobril ühiste kavatsuste protokolli, mille raames on kavas teha koostööd e-tervise ja innovatsiooni valdkonnas.

Lisainfo:

  • Eesti ühines Maailma Terviseorganisatsiooniga 1993. aasta märtsis. Eesti ja WHO koostöö aluseks on 1994. aastal sõlmitud nõustamiskoostöö leping.
  • Konkreetsed koostöövaldkonnad sätestatakse WHO Euroopa Regionaalkontori ja sotsiaalministeeriumi vahelise kaheaastase koostöölepinguga. WHO peakorter asub Genfis ja regionaalkontor Kopenhaagenis.
  • WHO esindus Eestis vahendab WHO ja Eesti riigi vahel informatsiooni, kogemusi ning eksperte.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

COVID-19 vaktsineerimine
28.02.2021|Sotsiaalministeerium

COVID-19 vaktsineerimise tempo kasvab, sel nädalal on tehtud ligi 24 000 vaktsineerimist

Tänahommikuse seisuga on Eestis kokku tehtud 112 503 COVID-19 vaktsineerimist. Vähemalt ühe doosiga on praeguseks vaktsineeritud 78 576 ja mõlemad vaktsiinidoosid on saanud 33 927 inimest. Sel nädalal on hommikuse seisuga tehtud 23 751 vaktsineerimist, mida on ligi 20% võrra rohkem kui eelmisel nädalal. Vaktsineerimise tempo on tõusnud kuus nädalat järjest.

COVID-19
27.02.2021|Sotsiaalministeerium

Tervisevaldkonna peaeesmärkideks on COVID-19 kriisi ületamine, Eesti inimeste tervena elatud eluea pikendamine ja ebavõrdsuse vähendamine tervises

Vabariigi Valitsuse tegevuskava aastateks 2021-2023 seab tervisevaldkonnas eesmärgiks COVID-19 pandeemiast väljumise, Eesti inimeste tervena elatud eluea tõstmise ning ebavõrdsuse vähendamise tervises. COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks pikendatakse haigushüvitise maksmist alates 2. haiguspäevast kuni 2021. aasta lõpuni ning kavas on võimaldada maist alates tasuta kodulähedast COVID-19 vastast vaktsineerimist kõigile Eesti inimestele.