Sa oled siin

Eksperdid arutlevad tõenduspõhise tervishoiu tuleviku teemal

tõenduspõhisus
„Ülimalt olulised põhimõtted nagu läbipaistvus, süsteemsus, tõenduspõhisus ja huvide konflikti juhtimine peavad olema tervishoiu otsuste aluseks," ütles WHO Eesti esinduse juht Marge Reinap.

Sotsiaalministeeriumi ja WHO Eesti esinduse eestvedamisel toimub täna, 17. juunil Tallinnas rahvusvaheline sümpoosion, kus on kõne all parimad praktikad tõenduspõhiste otsuste tegemiseks tervishoius. Tervisevaldkonna eksperdid arutlevad, kuidas tõenduspõhised ravi- ja patsiendijuhendid saaksid veelgi paremini aidata nii arste kui patsiente tervise jaoks parimate otsuste tegemisel.

“Ebateaduse ja väärinfo levik internetis on kasvav globaalne probleem. Meil tuleb igal tasandil võidelda skeemide ja inimeste vastu, kes teenivad abivajajaid pettes raha, tekitavad neile tervisekahjusid ning laialdasemaid probleeme kogu sektorile,“ ütles minister Tanel Kiik. „On ilmne, et senine riiklik tegevus tõenduspõhise informatsiooni  koondamisel Eestis peab hoogustuma. Veelgi olulisem on selle teadmise viimine tervishoiutöötajate, patsientide ja kõigi elanikeni, viisil, mis on neile mõistetav, kasutatav ja usaldusväärne.“

WHO Eesti esinduse juhi Marge Reinapi sõnul on Maailma Terviseorganisatsioon aastate jooksul toetanud Eestis tõenduspõhise tervishoiu arengut, sealhulgas ravijuhendite koostamise süsteemi ülesehitamist. „Ülimalt olulised põhimõtted nagu läbipaistvus, süsteemsus, tõenduspõhisus ja huvide konflikti juhtimine peavad olema tervishoiu otsuste aluseks. Ravijuhendite koostamine, tuginedes rahvusvahelisele parimale praktikale, toetab nende põhimõtete rakendamist,“ ütles Marge Reinap.    

Sümpoosionil tutvustatakse tõenduspõhise tervishoiu arengusuundi, sh uusi rahvusvahelisi arenguid. Tartu Ülikooli professor Raul Kiivet annab ülevaate Eesti ravijuhendite väljatöötamise ja rakendamise hetkeseisust ning professor Joel Starkopf jagab kogemusi arsti ja ravijuhendi väljatöötamisel osalenu vaatenurgast. Eesti Haigekassa juhatuse liige Karl-Henrik Peterson teeb ülevaate võimalikest digilahendustest Eestis tõenduspõhise teabe esitamisel ja rakendamisel.

Tartu Ülikooli professor Raul Kiiveti sõnul on kaasaegse tõenduspõhise meditsiini vundamendiks parimal olemasoleval teaduslikul tõendusel põhinevaid soovitusi sisaldavad ravijuhendid. „Arstiteaduse arenguga tuleb paratamatult uut teadusinformatsiooni nii palju juurde, et tegevarst pole enamasti võimeline seda kõike ise läbi töötama. Siin on lahenduseks ravi- ja patsiendijuhendite süsteemne ja järjepidev koostamine, mis ka Eestis on haigekassa poolt käima lükatud. See on olnud suur töö viimase kümnendi jooksul, mille esimeste viljade üle saame täna rõõmustada. Järgmisena tuleb ehitada süsteemsed digilahendused, et parim teadmine oleks meedikute jaoks tõrgeteta kättesaadav just sel hetkel, kui seda on vaja,“ ütles prof Raul Kiivet.

Sümpoosioni peaesineja on professor Holger Schünemann tõenduspõhise meditsiini sünnikohaks peetavast McMasteri Ülikoolist Kanadas. Paljusid riike, sh Eestit ravijuhendite koostamise metoodika alal nõustanud professor Holger Schünemann annab ülevaate parimast praktikast tõenduspõhiste otsuste tegemisel ja ravijuhendite koostamise arengutest maailmas.

Eestist on sümpoosionil osalemas tervisevaldkonna eksperdid, tervishoiujuhid, haiglate ravijuhid ning arstide ja õdede erialaorganisatsioonide esindajad. Sümpoosion toimub täna, 17. juunil algusega kell 14.00 Tallinnas Radisson Blu hotellis Olümpia. Sümpoosioni avavad sotsiaalminister Tanel Kiik ja WHO Eesti esinduse juht Marge Reinap.

Veel uudiseid samal teemal

hambaravihüvitis
05.11.2019|Sotsiaalministeerium

Analüüs: hambaravihüvitis on aidanud rohkem inimesi hambaarsti juurde

Hambaarsti juures automaatselt hambaravi arvest maha arvestatav mitterahaline täiskasvanute hambaravihüvitis on aidanud rohkem inimesi hambaarsti juurde ning vähendanud sissetulekust tingitud ebavõrdsust hambaravi kättesaadavuses. Kõige enam on saanud hüvitisest kasu pensionärid ning osalise või puuduva töövõimega inimesed, selgub hambaravihüvitise rakendumise analüüsist.

minister
31.10.2019|Sotsiaalministeerium

Sotsiaalminister Tanel Kiik sõidab visiidile Virumaale

Sotsiaalminister Tanel Kiik on reedel, 1. novembril visiidil Lääne- ja Ida-Virumaal, kus osaleb Rakvere tervisekeskuse avamisel ning külastab Ida-Viru Keskhaiglat. Samuti on kavas kohtumine Narva perearstide ja linnavalitsusega Narva tervisekeskuse projekti teemal.