Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Ergonoomiakuu keskendub tööohutusest saadavale kasule ja kasumile

Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel algab täna järjekorras kolmas ergonoomiakuu. Traditsiooniliselt kogu maailmas ergonoomiale pühendatud kuu eesmärgiks on sel aastal tutvustada tööandjatele, kuidas tööohutusse investeerides ettevõtteid kasumlikult juhtida.
 
„Kogu maailmas on ettevõtted küsimuse ees, kas ennetustegevus on ettevõtte jaoks kulu või tulu. Tänapäevased meetodid võimaldavad välja arvutada ka tööohutuse ja töötervishoiu kasumlikkuse ning prognoosida nii kvalitatiivseid kui kvantitatiivseid muutusi“ ütles Tallinna Tehnikaülikooli töökeskkonna ja ergonoomia lektor Virve Siirak. „Uuringutega on tõendatud, et iga tööheaolusse ja -ohutusse investeeritud euro toob keskmiselt ettevõttele tulu 2,2 eurot, oskuslikul investeerimisel võib tulu olla suuremgi. Tervisliku töökeskkonna loomine on ettevõtte äriedu kindlustamise üheks faktoriks.“
 
„Meid oodatakse õhtul koju sama terve ja heatujulisena, kui me hommikul tööle läksime,“ ütles minister Kruuse, „töökeskkond on muutunud palju ohutumaks ja tervisesõbralikumaks, aga peame sellesse veelgi rohkem panustama.“ Ergonoomiakuu raames korraldab Sotsiaalministeerium 9. oktoobril tööandjatele suunatud konverentsi, kus asjatundjad nii Eestist kui ka naaberriikidest tutvustavad tööohutuse võimalusi ja kasumlikkust.„Igal töötajal on oluline pöörata tähelepanu ohutusnõuetele ja tervishoiuarsti nõuannetele,“ tõdes Kruuse, „Sama tähtis on ka tööandjatel hoolt kanda oma personali ohutu ja turvalise töökeskkonna eest!“ Esinejad tutvustavad Soome, Rootsi ja Suurbritannia kogemusi tööohutuse parandamisest ning selgitavad, kuidas ohutuskultuur on osa ettevõtte kuvandist ja kvaliteedi näitajaist. Konverentsil jagab kogemusi „Pere- ja töötajasõbralik ettevõte 2014“ laureaat Ericsson Eesti AS, samuti saavad kuuljad ülevaate tööohutuse kasumlikkust tutvustavast uuringust.
 
Lisaks tööohutuse kasumlikkusele on ergonoomiakuu eesmärgiks juhtida tähelepanu töökeskkonna paremaks muutmise võimalustele ja teadustööle. Eestis viiakse läbi ergonoomia- ja töötervishoiualast uurimistööd ning arendustegevust Tallinna Tehnikaülikoolis, Tartu Ülikoolis ja Eesti Maaülikoolis. „Tartu Ülikoolis on viimastel aastatel läbi viidud rida uuringuid, mis käsitlesid luu-lihaskonna vaevusi meditsiiniõdedel, arvutit kasutatavatel kontoritöötajatel ja supermarketite kassapidajatel. Kui ülekoormusest tulenevad luu-lihaskonna vaevused on tuvastatud, on võimalik ka sekkuda ning  teatud probleemide puhul juba mõne kuu jooksul saavutada olukord, kus vaevused vähenevad või kaovad,“ ütles Tartu Ülikooli kinesioloogia ja biomehaanika professor Mati Pääsuke.
 
Sotsiaalministeerium korraldab ergonoomiakuud kolmandat korda. Möödunud aastal käsitleti ergonoomiakuu raames töötervishoiu küsimusi, sel aastal on põhirõhk tööohutuse kasumlikkusel.