Sa oled siin

GALERII: Sotsiaalministeeriumis tunnustati beebisõbralikke haiglaid

beebisõbralik haigla
Lastearst dr Adik Levini sõnul aitab tunnustus tõsta esile Eesti sünnitusmaju, mis on oma töökorralduses lähtunud beebide heaolust.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ja rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee esindajad andsid täna, 31. juulil üle beebisõbraliku haigla tunnustused esimesele kolmele haigla hindamist taotlenud haiglale. Tunnustuse pälvisid AS Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik, AS Lääne Tallinna Keskhaigla Pelgulinna sünnitusmaja ning SA Pärnu Haigla.

Beebisõbralikke haiglaid tunnustatakse alates 1991. aastast Maailma Terviseorganisatsiooni WHO ja ÜRO Lastefondi UNICEF algatusel eesmärgiga kaitsta, edendada ja toetada rinnaga toitmist.

„Beebisõbralik haiglakeskkond ja toetav personal on väga suureks abiks nii vanematele kui vastsündinule võimalikult kiirel kohanemisel ning varase imetamise alustamisel. Rinnaga toitmist hinnatakse rahvusvaheliselt üheks parimaks lapse tervise edendamise viisiks, millega pannakse alus tugevale tervisele kogu eluks. Rinnapiim sisaldab kõike, mida beebi kasvamiseks ja arenemiseks vajab,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Imetamise hea algus ja jätkamine sõltub paljuski just sünnitusmajade töökorraldusest. Seepärast oleme rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee eestvedamisel taaskäivitanud beebisõbralike haiglate tunnustamise ja saame anda üle tunnustuse esimesele kolmele haiglale. Ootame järgnevatel aastatel osalema hindamises ka teisi Eesti sünnitusmaju.“

Beebisõbralikus haiglas tagatakse beebidele ja emadele tervist ning heaolu toetav keskkond, mis soodustab piiranguteta rinnaga toitmist, mh toetab sünnijärgselt beebi kontakti emaga, varast imetamise alustamist, et beebi saaks aegsasti kaitsekehi ning ema kiiremini taastuks, lapse toitmist siis, kui ta on näljane ja ise seda soovib.

Rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee juhi, pikki aastaid emade ja beebide heaolu eest seisnud lastearst dr Adik Levini sõnul aitab tunnustus tõsta esile Eesti sünnitusmaju, mis on oma töökorralduses lähtunud beebide heaolust. „Näiteks varem oli tavaks eraldada sünnitusmajades lapsed emadest lastetubadesse ja anda neile seal imeda tühja lutti või lutipudelist piimasegu – need olid rutiinid, mis olid kahjulikud nii sünnitanud emadele kui ka vastsündinutele ning tõid kaasa mitmeid takistusi ja riske rinnaga toitmisele ning ema-beebi vahelise sideme kujunemisele,“ ütles dr Adik Levin. „Täna saame tunnustada haiglaid, kes lähtuvad oma tegevuses vastsündinud ilmakodanike huvidest ja õigustest ning on teadlikult ja läbimõeldult beebisõbraliku haigla põhimõtteid oma igapäevapraktikasse rakendanud.“

Tunnustusele said kandideerida kõik Eestis sünnitusabi osutavad haiglad. Haigla hindamist taotlesid esimeses etapis kolm haiglat, keda hindasid rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee ja terviseameti esindajad koostöös sertifitseeritud hindajatega. Hindamine toimus 2019. jaanuarist kuni juunini. Selleks intervjueeriti UNICEFi metoodika alusel nii tervishoiutöötajaid kui ka emasid nendes haiglates ning jälgiti sünnitusosakonna töökorraldust. Kõik kolm haiglat tunnistati tunnustuse vääriliseks, tunnustus kehtib 5 aastat.

Beebisõbralikke haiglaid on Eestis tunnustatud ka varem. 2000. aastal sai tunnustuse erakliinik AS Fertilitas ning 2008. aastal AS Ida-Tallinna Keskhaigla.

Veel uudiseid samal teemal

küsitlus
26.11.2020|Sotsiaalministeerium

Küsitlus: Maskikandjate osakaal kasvas novembri keskpaigaks võrreldes novembri algusega enam kui kaks korda

Inimeste ohutunnetus koroonaviiruse leviku suhtes on tõusnud viimase kuue kuu kõrgeimale tasemele. Elanike toetus viiruse leviku tõkestamiseks seatud meetmetega jätkamiseks on kõrge, meetmete karmistamist toetavate inimeste osakaal suureneb. Novembri keskpaigaks kasvas maskikandjate osakaal võrreldes novembri algusega enam kui kaks korda (25% → 62%), valmisolek COVID-19 vastu vaktsineerida püsib 60% juures, selgub sotsiaalministeeriumi tellimusel novembri keskel tehtud Turu-uuringute AS küsitlusest.

tervishoid
25.11.2020

Minister Kiik: Tervishoiu rahastamine vajab süsteemset muutust

Tervishoiu rahastamine peamiselt töötavate inimeste sotsiaalmaksust ei ole tänapäeval üha sagedamini kasutatavate paindlike töövormide tingimustes enam jätkusuutlik. Elanike ootused tervishoiule kasvavad, samas väheneb nende inimeste hulk, kes ravikindlustusse panustavad. Praeguse olukorra jätkudes peavad inimesed üha suurema osa maksma omast taskust, mistõttu vajab tervishoiu rahastamine süsteemset muutust, ütles sotsiaalminister Tanel Kiik täna, 25. novembril Arenguseire Keskuse raporti „Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035“ esitlusel.