Sa oled siin

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab alustada Jansseni COVID-19 vaktsiini kasutamist pärast Euroopa Ravimiameti seisukoha avaldamist

COVID-19 vaktsineerimine
„Ekspertkomisjoni liikmed pidasid üksmeelselt mõistlikuks oodata ära Euroopa Ravimiameti hinnang, mille alusel saavad liikmesriikide eksperdid kujundada oma seisukohad," ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

Teisipäeval, 13. aprillil jõudis Eestisse neljandana Euroopa Liidu müügiloa saanud vaktsiinitootja Janssen esimene vaktsiinisaadetis 2400 doosiga. Vaktsiinitootja on soovitanud vaktsiini kasutuselevõtuga Euroopas oodata, kuni Euroopa Ravimiamet avaldab oma seisukoha vaktsiini edasiseks kasutamiseks. Eile õhtul kogunenud Eesti riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitas alustada Eestis vaktsiini kasutamisega pärast Euroopa Ravimiameti seisukoha avaldamist.

Euroopa Ravimiamet ning USA Toidu- ja Ravimiamet hindavad Ameerika Ühendriikides 6,8 miljoni vaktsiinidoosi manustamise käigus nähtud 6 tromboosijuhtumit ja annavad juhised vaktsiini edasiseks kasutamiseks. Euroopa Ravimiameti hinnangut on oodata tuleva nädala lõpus. Vaktsiinitootja Janssen pöördus kirjaga Euroopa Liidu riikide poole omapoolse soovitusega oodata vaktsiinide kasutuselevõtuga kuni Euroopa Ravimiameti seisukohani.

„Ekspertkomisjoni liikmed pidasid üksmeelselt mõistlikuks oodata ära Euroopa Ravimiameti hinnang, mille alusel saavad liikmesriikide eksperdid kujundada oma seisukohad. Samuti peaks see aitama kaasa Euroopa Liidus vaktsiini kasutamise osas ühtsema lähenemise kujunemisele, nii et inimeste jaoks oleksid sõnumid ühtsemad ja selgemad,“ ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse. „Vaid üht doosi vajav vaktsiin annab meile võimaluse lihtsamini pakkuda vaktsineerimist neile vanemaealistele inimestele, kes on kodused ning kellel ei ole tervise tõttu võimalik perearstikeskusesse või haigla juures asuvasse vaktsineerimiskeskusesse minna ning keda ei ole võimalik sinna ka viia. Jätkame ettevalmistusi selleks, et alustada kodus vaktsineerimisega niipea kui Euroopa Ravimiameti hinnang tuleb ja vaktsiini sobivust selleks kinnitab.“

COVID-19 Vaccine Janssen on adenoviirusvektoril põhinev vaktsiin, mille toime saabub kaks nädalat pärast vaktsineerimist. Teistest erinevaks teeb Jansseni COVID-19 vaktsiini see, et seda manustatakse ühe annusena.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad immunoloogide, allergoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

Vaktsineerimise infotund
07.05.2021

Esmaspäeval ja kolmapäeval toimuvad vaktsineerimise avalikud infotunnid

Esmaspäeval 10. mail algusega kell 14.00 toimub vaktsineerimise infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi on võimalik vaadata ka eesti viipekeeles, kirjutustõlkega ning sünkroontõlkega vene ja inglise keelde. Vene keeles toimub avalik infotund 12. mail, algusega kell 14.20 ning see on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

COVID-19 vaktsineerimine
07.05.2021|Sotsiaalministeerium

Eestis on praeguseks tehtud üle poole miljoni COVID-19 vastase kaitsesüsti

Tänahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineeritud 362 866 inimest. Kokku on tehtud 510 126 COVID-19 vastast kaitsesüsti, sh eilse päeva jooksul 17 619 kaitsesüsti, mis on seni suurim ühes päevas tehtud vaktsineerimiste arv. Juba üheteistkümnes maakonnas on üle 70-aastaste hõlmatus vaktsineerimisega ületanud 70 protsenti.