Sa oled siin

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon uuendas COVID-19 vaktsiinide kasutamise soovitusi

COVID-19 vaktsineerimine
Pfizer/BioNTech vaktsiinide puhul võimaldab ekspertkomisjoni soovitus suunata kõik praegu teadaolevad aprillis Eestisse jõudvad enam kui 100 000 doosi esimese kaitsesüsti tegemiseks.

Täna, 10. märtsil kogunenud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kasutada AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kõigil täisealistel ilma senise soovitusliku vanusepiirita. Lisaks soovitas komisjon pikendada AstraZeneca vaktsiini esimese ja teise doosi vahet 8 nädalalt 12 nädalani ning Pfizer/BioNTech vaktsiini dooside vahet kuuele nädalale, et suurendada lähikuudel esimest vaktsiinidoosi saavate inimeste arvu.

„Ekspertkomisjoni hinnangul on praeguseks piisavalt uurimistulemusi, mis kinnitavad AstraZeneca COVID-19 vaktsiini väga head efektiivsust raske haiguse vältimiseks ka vanemaealistel. Sama otsuseni jõudis täna samaaegselt ka Soome. Uus soovitus on kasutada seda vaktsiini kõigil täisealistel sõltumata vanusest,“ selgitas sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler, riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

Lisaks soovitas ekspertkomisjon pikendada nii AstraZeneca kui Pfizer/BioNTech vaktsiini kahe doosi vahelist intervalli maksimaalse vaktsiini omaduste kokkuvõttes lubatud ajani, et võimaldada rohkematele inimestele kaitset esimese vaktsiinidoosiga. „Kahe süsti vahelise intervalli pikendamine puudutab neid, kelle vaktsineerimine toimub järgmisest nädalast alates. Kõigile inimestele, kellel on teise vaktsiinidoosi aeg juba kokku lepitud, tagatakse teine doos ikka seni kehtinud kolme või kaheksa nädala pärast,“ lisas Maris Jesse.

AstraZeneca vaktsiini omaduste kokkuvõte näeb ette, et kahe süsti intervall peaks jääma 4-12 nädala vahele. Eestis soovitas riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon 3. veebruaril jätta kahe doosi manustamise vaheks 8 nädalat. Edaspidi pikendatakse kahe doosi vahelist perioodi 12 nädalale. Pfizer/BioNTechi vaktsiini omaduste algne kokkuvõte nägi kahe doosi vahelise perioodina ette 21-42 päeva. Ekspertide tänane soovitus on pikendada kahe doosi intervalli seniselt 21 päevalt 42 päevale.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni uuendatud soovitustest lähtuvalt annab COVID-19 vaktsineerimise juhtrühm sel nädalal vaktsineerijatele täpsemad suunised. Pfizer/BioNTech vaktsiinide puhul võimaldab ekspertkomisjoni soovitus suunata kõik praegu teadaolevad aprillis Eestisse jõudvad enam kui 100 000 doosi esimese kaitsesüsti tegemiseks. AstraZeneca osas pole praeguseks aprillis laekuvate vaktsiinide täpsed kogused veel teada. 

Muuhulgas soovitab riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon vaktsineerida COVID-19 haiguse läbipõdenuid ühe vaktsiinidoosiga üks nädal kuni kuus kuud pärast tervenemist. „Kuna COVID-19 haiguse kulg võib olla patsienditi väga erinev, siis ei pruugi läbipõdemine anda samaväärset kaitset uuesti haigestumise vältimiseks kui vaktsineerimine. Samas on piiratud vaktsiinikoguste tingimustes soovitus alustada vaktsineerimisega eelkõige nendest, kes ei ole haigust läbi põdenud,“ selgitas riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, perearst dr Marje Oona.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad immunoloogide, allergoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

COVID-19 vaktsineerimine
23.04.2021|Sotsiaalministeerium

Eestis on vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud juba üle 300 000 inimese

Tänahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineeritud 303 952 inimest, kellest 93 250 inimesel on vaktsineerimiskuur lõpetatud. Eelolevate nädalate jooksul keskendutakse eeskätt COVID-19 riskirühma kuuluvate ja kõigi üle 65-aastaste inimeste vaktsineerimisele. Vanemaealised inimesed, kes veel ootavad vaktsineerimise võimalust, peaksid nüüd oma vaktsineerimissoovist perearstile märku andma.

vaimse tervise staap
22.04.2021

Vaimse tervise roheline raamat sai valitsuse heakskiidu

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik esitles täna valitsuskabinetile sotsiaalministeeriumis koostatud vaimse tervise rohelist raamatut. Rohelises raamatus seatakse eesmärgiks panustada senisest enam vaimse tervise probleemide ennetusse, varajasse avastamisse ja õigeaegse kvaliteetse abi kättesaadavusse kõikjal Eestis.