Sa oled siin

Ivi Normet: toiduainetööstus jagab vastutust Eesti inimeste tervise eest

Enam kui pooled Eesti inimesed on juba praegu liigse kehakaaluga või rasvunud, mis toob kaasa üha rohkem haigestumisi ülekaalulisusega seotud haigustesse. Vastutust Eesti inimeste tervise eest kannab ka toiduainetööstus, ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Ivi Normet toiduainetööstuse aastakonverentsil peetava ettekande eel. 

„Kui me ülekaalu ja rasvumise ning nendega seotud terviseprobleemide ennetamisega ei hakka tegelema praegusest tõhusamalt, siis probleem ainult süveneb. Rohkem tervena elatud aastaid võiks riigi ja inimeste endi kõrval olla ka toiduainetööstuse huvi,“ sõnas Normet. „Toidu tootjate käes on väga mõjusad vahendid, mis kujundavad Eesti inimeste toitumisharjumusi ja mõjutavad tervist – toidu koostisest ja kvaliteedist turunduseni. Kasutage neid nii, et meie inimesed elaksid kauem tervetena.“

Riik on probleemi lahendamise ühe sammuna võtnud ette toitumise ja liikumise rohelise raamatu koostamise. Tegemist on poliitikadokumendiga, mis kirjeldab erinevaid tegevusi tasakaalustatud toitumise ja regulaarse liikumise soodustamiseks inimese kogu elukaare vältel. „Eesmärk on vähendada tasakaalustamata toitumisest, vähesest liikumisest ning ülemäärasest kehakaalust tingitud terviseprobleeme ja pikendada seeläbi tervena elatud eluiga,“ selgitas Normet. 

Toitumise ja liikumise roheline raamat hakkab sisaldama väga palju erinevaid meetmeid, millest enim kõneainet on seni põhjustanud hinnapoliitika. Ivi Normeti kinnitusel on tegemist vaid ühe peatükiga paljude seas, eesmärgiga analüüsida tarbimis- ja ostueelistusi muutvaid hinnapoliitika meetmeid. „Küsimus on analüüsimises, kas üldse ja kuidas hinnapoliitika meetmed Eesti kontekstis mõjuksid. Küsimus on ka avalikus debatis ning tervishoiuekspertidest oleks ebapädev hinnapoliitilisi meetmeid mitte analüüsida. Eesti inimesed toituvad valesti ja liiguvad vähe – see on probleem, mis nõuab suurt tähelepanu.“ 

Normet lisas, et maksupoliitika muutmine on rahandusministeeriumi pädevus ja sotsiaalministeerium saab teha ainult soovitusi, toetudes Eesti hetkeolukorrale, erinevate riikide parimatele praktikatele ja rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustele. 

Sotsiaalministeerium töötab praegu läbi erinevaid töörühmalt saadud ettepanekuid ning toitumise ja liikumise roheline raamat soovitakse avalikule konsultatsioonile esitada teisel poolaastal. Peale avalikku konsultatsiooni on see valmis valitsusele esitamiseks.

Toitumise ja liikumise rohelise raamatu koostamist alustati kaks aastat tagasi. Kokku on toimunud 11 töörühma koosolekut, kuhu on olnud kaasatud ligi 40 organisatsiooni. 

Tervise Arengu Instituudi andmetel on Eestis 52% inimestest ülemäärase kehakaaluga ning soovituslikus mahus ehk vähemalt pool tundi neljal päeval nädalas liigub vaid 15,7% naistest ja 12,8% meestest. 

Ivi Normet räägib toitumise ja liikumise rohelisest raamatust täna toimuval toiduainetööstuse aastakonverentsil; ettekanne algab kell 15.20. 

Veel uudiseid samal teemal

Vaktsineerimise infotund vene keeles
12.05.2021

Täna toimub vaktsineerimise avalik infotund vene keeles

Täna algusega kell 14.20 toimub vaktsineerimise avalik infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi saab vaadata ka eestikeelse sünkroontõlkega.

Vaktsineerimise infotund
07.05.2021

Esmaspäeval ja kolmapäeval toimuvad vaktsineerimise avalikud infotunnid

Esmaspäeval 10. mail algusega kell 14.00 toimub vaktsineerimise infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi on võimalik vaadata ka eesti viipekeeles, kirjutustõlkega ning sünkroontõlkega vene ja inglise keelde. Vene keeles toimub avalik infotund 12. mail, algusega kell 14.20 ning see on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.