Sa oled siin

Jevgeni Ossinovski: ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada

Jevgeni Ossinovski
Ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada, ütleb minister Ossinovski.

Patsiendi omaosalus tervishoiukuludes on viimastel aastatel tõusnud ülempiirini, mistõttu peame vähendama ravimite omaosalust krooniliste haigete ning eakate puhul, rääkis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski täna toimunud ravimiameti 25. tegutsemisaasta konverentsil KUMUs.

„Ravimid ja apteegid on Eestis väga oluline osa tervishoiusüsteemist. Ravimite hinnast ja selle hüvitamise süsteemist sõltub nende tegelik kättesaadavus,“ ütles Ossinovski. „Eestil on üldiselt ajaproovile hästi vastu pidanud süsteem, kus haigekassa võtab enda kanda suure osa retseptiravimite hinnast. Siiski, suure ravimivajadusega inimeste – ülekaalukalt kroonilised haiged ja eakad – ravimite omaosalus on liialt kõrge.  See raskendab nende sotsiaalset toimetulekut ning toob kaasa olukorra, kus inimesed ei osta välja kõiki neile määratud ravimeid.“ 

Tervise- ja tööministri sõnul hüvitab Haigekassa juba täna üle 300-euroseid aastaseid retseptiravimite kulusid täiendavalt, ent selleks tuleb inimesel esitada Haigekassale eraldi taotlus. Kõrge piirmäär ja kohmakas protseduur on kaasa toonud selle, et suur osa patsientidest ei saa nimetatud soodustust. "Praegu analüüsime võimalusi, kuidas tuua täiendava ravimihüvitise piirmäär oluliselt madalamale ning muuta infosüsteemide arendamise abil hüvitise saamine automaatseks," rääkis minister Ossinovski.

Lisaks ravimite kättesaadavusele ja omaosalusele vajab ministri sõnul arendamist ka patsiendile arusaadavas keeles ravimiinfo tagamine. „Meil on palju patsiente, kelle eesti keele oskus on ebapiisav, et keerulisest meditsiinilisest tekstist aru saada. See suurendab ravimite väärkasutuse ohtu. Seepärast tagame lähiajal enimlevinud ravimite infolehtede kättesaadavuse ka vene ja inglise keeles.“

Täna toimunud konverentsiga tähistas Ravimiamet oma on 25. sünnipäeva, asutus loodi 11. aprillil 1991. Ravimiamet on valitsusasutus, mille ülesandeks on kaitsta rahva tervist Eestis kasutatavate ravimite järelevalve kaudu.  

Veel uudiseid samal teemal

terviseamet
13.08.2020|Sotsiaalministeerium

Valitsus eraldas terviseameti tugevdamiseks ja isikukaitsevahendite varu suurendamiseks kokku 3,5 miljonit eurot

Vabariigi Valitsus otsustas tänasel istungil eraldada 2020. aastal täiendavalt 1,016 miljonit eurot terviseameti tugevdamiseks, et suurendada ameti võimekust koroonaviiruse leviku tõkestamisel. Ühtlasi eraldati 2,5 miljonit eurot sotsiaalvaldkonna isikukaitsevahendite riikliku varu suurendamiseks kahe nädala jao võrra.

ravimid
03.07.2020|Sotsiaalministeerium

Ravimite tarneraskuste ennetamiseks hakkavad hulgimüüjad andma iganädalast ülevaadet laoseisudest

Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas ravimite hulgimüügi tingimuste määruse muudatuse, millega pannakse suurema turumahuga ravimite hulgimüüjatele kohustus esitada ravimiametile iganädalasi ülevaateid ravimite laoseisu kohta Eestis. Muudatus on vajalik, et ennetada ravimite tarneraskuste tekkimist ja leevendada nende mõju patsientidele.