Sa oled siin

Jevgeni Ossinovski: ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada

Jevgeni Ossinovski
Ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada, ütleb minister Ossinovski.

Patsiendi omaosalus tervishoiukuludes on viimastel aastatel tõusnud ülempiirini, mistõttu peame vähendama ravimite omaosalust krooniliste haigete ning eakate puhul, rääkis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski täna toimunud ravimiameti 25. tegutsemisaasta konverentsil KUMUs.

„Ravimid ja apteegid on Eestis väga oluline osa tervishoiusüsteemist. Ravimite hinnast ja selle hüvitamise süsteemist sõltub nende tegelik kättesaadavus,“ ütles Ossinovski. „Eestil on üldiselt ajaproovile hästi vastu pidanud süsteem, kus haigekassa võtab enda kanda suure osa retseptiravimite hinnast. Siiski, suure ravimivajadusega inimeste – ülekaalukalt kroonilised haiged ja eakad – ravimite omaosalus on liialt kõrge.  See raskendab nende sotsiaalset toimetulekut ning toob kaasa olukorra, kus inimesed ei osta välja kõiki neile määratud ravimeid.“ 

Tervise- ja tööministri sõnul hüvitab Haigekassa juba täna üle 300-euroseid aastaseid retseptiravimite kulusid täiendavalt, ent selleks tuleb inimesel esitada Haigekassale eraldi taotlus. Kõrge piirmäär ja kohmakas protseduur on kaasa toonud selle, et suur osa patsientidest ei saa nimetatud soodustust. "Praegu analüüsime võimalusi, kuidas tuua täiendava ravimihüvitise piirmäär oluliselt madalamale ning muuta infosüsteemide arendamise abil hüvitise saamine automaatseks," rääkis minister Ossinovski.

Lisaks ravimite kättesaadavusele ja omaosalusele vajab ministri sõnul arendamist ka patsiendile arusaadavas keeles ravimiinfo tagamine. „Meil on palju patsiente, kelle eesti keele oskus on ebapiisav, et keerulisest meditsiinilisest tekstist aru saada. See suurendab ravimite väärkasutuse ohtu. Seepärast tagame lähiajal enimlevinud ravimite infolehtede kättesaadavuse ka vene ja inglise keeles.“

Täna toimunud konverentsiga tähistas Ravimiamet oma on 25. sünnipäeva, asutus loodi 11. aprillil 1991. Ravimiamet on valitsusasutus, mille ülesandeks on kaitsta rahva tervist Eestis kasutatavate ravimite järelevalve kaudu.  

Veel uudiseid samal teemal

raviminappus
09.12.2019|Sotsiaalministeerium

EL terviseministrid arutasid võimalusi ravimite tarneraskustega toimetulekuks

Euroopa Liidu terviseministrid arutasid täna, 9. detsembril Brüsselis võimalusi ravimipoliitika alase koostöö tugevdamiseks, et parandada ravimite kättesaadavust ja toimetulekut tarneraskustega. Ministrite hinnangul on vaja tugevdada EL üleseid regulatsioone ning täpsustada turuosaliste kohustusi ja vastutust ravimite kättesaadavuse tagamisel.

minister
09.12.2019|Sotsiaalministeerium

Minister Tanel Kiik osaleb Euroopa Liidu tervise-, töö- ja sotsiaalministrite kohtumisel

Sotsiaalminister Tanel Kiik osaleb täna ja homme, 9. ja 10. detsembril Euroopa Liidu tööhõive, sotsiaalpoliitika, tervise- ja tarbijakaitseküsimuste nõukogu (EPSCO) istungil Brüsselis, kus on mh kõne all Euroopa Liidu koostöö ravimite kättesaadavuse tagamisel, Euroopa Liidu tööõiguse kitsaskohad, võrdsuspoliitika prioriteedid ning noortegarantii tugisüsteem.