Sa oled siin

Jevgeni Ossinovski: ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada

Jevgeni Ossinovski
Ravimite omaosalust kroonilistele haigetele ja eakatele tuleks vähendada, ütleb minister Ossinovski.

Patsiendi omaosalus tervishoiukuludes on viimastel aastatel tõusnud ülempiirini, mistõttu peame vähendama ravimite omaosalust krooniliste haigete ning eakate puhul, rääkis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski täna toimunud ravimiameti 25. tegutsemisaasta konverentsil KUMUs.

„Ravimid ja apteegid on Eestis väga oluline osa tervishoiusüsteemist. Ravimite hinnast ja selle hüvitamise süsteemist sõltub nende tegelik kättesaadavus,“ ütles Ossinovski. „Eestil on üldiselt ajaproovile hästi vastu pidanud süsteem, kus haigekassa võtab enda kanda suure osa retseptiravimite hinnast. Siiski, suure ravimivajadusega inimeste – ülekaalukalt kroonilised haiged ja eakad – ravimite omaosalus on liialt kõrge.  See raskendab nende sotsiaalset toimetulekut ning toob kaasa olukorra, kus inimesed ei osta välja kõiki neile määratud ravimeid.“ 

Tervise- ja tööministri sõnul hüvitab Haigekassa juba täna üle 300-euroseid aastaseid retseptiravimite kulusid täiendavalt, ent selleks tuleb inimesel esitada Haigekassale eraldi taotlus. Kõrge piirmäär ja kohmakas protseduur on kaasa toonud selle, et suur osa patsientidest ei saa nimetatud soodustust. "Praegu analüüsime võimalusi, kuidas tuua täiendava ravimihüvitise piirmäär oluliselt madalamale ning muuta infosüsteemide arendamise abil hüvitise saamine automaatseks," rääkis minister Ossinovski.

Lisaks ravimite kättesaadavusele ja omaosalusele vajab ministri sõnul arendamist ka patsiendile arusaadavas keeles ravimiinfo tagamine. „Meil on palju patsiente, kelle eesti keele oskus on ebapiisav, et keerulisest meditsiinilisest tekstist aru saada. See suurendab ravimite väärkasutuse ohtu. Seepärast tagame lähiajal enimlevinud ravimite infolehtede kättesaadavuse ka vene ja inglise keeles.“

Täna toimunud konverentsiga tähistas Ravimiamet oma on 25. sünnipäeva, asutus loodi 11. aprillil 1991. Ravimiamet on valitsusasutus, mille ülesandeks on kaitsta rahva tervist Eestis kasutatavate ravimite järelevalve kaudu.  

Veel uudiseid samal teemal

Vaktsineerimise infotund vene keeles
12.05.2021

Täna toimub vaktsineerimise avalik infotund vene keeles

Täna algusega kell 14.20 toimub vaktsineerimise avalik infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi saab vaadata ka eestikeelse sünkroontõlkega.

Vaktsineerimise infotund
07.05.2021

Esmaspäeval ja kolmapäeval toimuvad vaktsineerimise avalikud infotunnid

Esmaspäeval 10. mail algusega kell 14.00 toimub vaktsineerimise infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi on võimalik vaadata ka eesti viipekeeles, kirjutustõlkega ning sünkroontõlkega vene ja inglise keelde. Vene keeles toimub avalik infotund 12. mail, algusega kell 14.20 ning see on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.