Sa oled siin

Maikuu jooksul avaneb järk-järgult COVID-19 vastu vaktsineerimise võimalus kõigile soovijatele

COVID-19 vaktsineerimise plaan
„Uuendatud vaktsineerimise plaanis oleme ajakohastanud erinevate COVID-19 vaktsiinide ja nende eeldatavate tarnegraafikutega seotud infot, täpsustatud on ka vaktsineerimise juhtimise ja korraldamise põhimõtteid, vaktsineerimisega hõlmatuse eesmärke ja ajakava," ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik tutvustas täna valitsuskabinetile uuendatud COVID-19 vaktsineerimise plaani, milles on täpsustatud vaktsineerimise korraldamise põhimõtteid ja eesmärke 2021. aasta aprillist kuni juuni lõpuni. Maikuu jooksul on plaanis avada vaktsineerimise võimalus järk-järgult kõigile soovijatele.

„Vaktsineerimine on ainus tõhus viis raske COVID-19 haigestumise vältimiseks, et leevendada haiglakoormust ja seeläbi tavapärase elukorralduse juurde naasta. Aprilli- ja maikuus on meie eesmärk pakkuda vaktsineerimise võimalust kõikidele riskirühma kuuluvatele inimestele ning avada maikuu jooksul järk-järgult vaktsineerimise võimalus kõigile soovijatele,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Uuendatud vaktsineerimise plaanis oleme ajakohastanud erinevate COVID-19 vaktsiinide ja nende eeldatavate tarnegraafikutega seotud infot, täpsustatud on ka vaktsineerimise juhtimise ja korraldamise põhimõtteid, vaktsineerimisega hõlmatuse eesmärke ja ajakava. Aprilli lõpuks soovime võimaldada vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist kõigile üle 70-aastastele ning juuni lõpuks kõigile täisealistele soovijatele.“

Plaan sisaldab Eestisse saabuvate vaktsiinikoguste hinnangulist prognoosi kuude lõikes ja esimeste doosidega vaktsineerimisega 70% hõlmatuse saavutamise ajalist prognoosi vanusgruppide kaupa. Plaan näeb ette, et maikuu jooksul avatakse vaktsineerimise võimalus järk-järgult kogu elanikkonnale: esmalt inimesed vanuses 60–69, kellest on tänaseks juba üle 40% vaktsineeritud ning inimesed vanuses 50–59; seejärel kõik soovijad vanuses 16 kuni 49 eluaastat.

Eesti eesmärgid inimeste COVID-19 vaktsineerimisega hõlmamisel on saavutada 2021. aasta aprilli lõpuks üle 70-aastaste inimeste hulgas vähemalt ühe doosiga 70%-line hõlmatus, võimaldada alates 2021. aasta maist järk-järgult vaktsineerimist kõigile soovijatele, võimaldada 2021. aasta mai lõpuks kõigile riskirühmadesse kuuluvatele inimestele vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist, võimaldada 2021. aasta juuni lõpuks kõigile soovijatele vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist ning saavutada 2021. aasta sügiseks 70% hõlmatus täiskasvanud elanikkonnas.

„Teadaolevad vaktsiinide tarnegraafikud võimaldavad meil seatud eesmärke saavutada. Inimeste usaldus vaktsineerimise suhtes ja soov end vaktsineerida on kõrge, kuid tuleb teha tööd ka nendega, kes täna veel kõhklevad,“ lisas minister Tanel Kiik. „Osalemine Euroopa Liidu vaktsiinide ühishankes ja panustamine mitmele erinevale vaktsiinitootjale on aidanud riske maandada ja võimaldanud meil vaktsineerimise tempot hoida. Samas peame juba praegu vaatama pikemalt ette, valmistuma järgmisteks viiruselaineteks ning töötama välja vajalikud lahendused COVID-19 vastu vaktsineerimiseks ka tulevastel aastatel.“

Tänahommikuse seisuga oli Eestis vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 289 508 inimest, neist 86 768 on vaktsineerimiskuur lõpetatud. Maakonna ja valla tasandil on võimalik jälgida vaktsineerimisega edenemist vanusgruppide lõikes terviseameti koroonaviiruse andmestikus.

Eesti on seni ühinenud Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac). Valitsus on andnud põhimõttelise heakskiidu Eesti ühinemisele kõigi Euroopa Liidu ühishankes oleva kaheksa vaktsiinitootja eelostulepingutega, millega on Eestil võimalik soetada kokku 4 761 894 doosi vaktsiini.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

Vaktsineerimise infotund
07.05.2021

Esmaspäeval ja kolmapäeval toimuvad vaktsineerimise avalikud infotunnid

Esmaspäeval 10. mail algusega kell 14.00 toimub vaktsineerimise infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi on võimalik vaadata ka eesti viipekeeles, kirjutustõlkega ning sünkroontõlkega vene ja inglise keelde. Vene keeles toimub avalik infotund 12. mail, algusega kell 14.20 ning see on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

COVID-19 vaktsineerimine
07.05.2021|Sotsiaalministeerium

Eestis on praeguseks tehtud üle poole miljoni COVID-19 vastase kaitsesüsti

Tänahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineeritud 362 866 inimest. Kokku on tehtud 510 126 COVID-19 vastast kaitsesüsti, sh eilse päeva jooksul 17 619 kaitsesüsti, mis on seni suurim ühes päevas tehtud vaktsineerimiste arv. Juba üheteistkümnes maakonnas on üle 70-aastaste hõlmatus vaktsineerimisega ületanud 70 protsenti.