Sa oled siin

Minister Kiik tervisefoorumil Gasteinis: personaalmeditsiin avab uued võimalused haiguste ennetamiseks

minister
"Ühendades terviseandmed geeniandmetega saame pakkuda inimestele efektiivsemat ravi ja ravimeid, kuid see avab täiesti uued võimalused ka haiguste varajaseks avastamiseks ja ennetamiseks,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Sotsiaalminister Tanel Kiik osales 2.-4. oktoobril Austrias toimuval Euroopa juhtival tervisepoliitika foorumil, kus kõneles ebavõrdsuse vähendamisest tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamiseks ning personaalmeditsiini arengutest Eestis. Ministri sõnul avab personaalmeditsiin inimeste jaoks täiesti uued võimalused haiguste ennetamiseks.

„Oleme Eestis järjepidevalt investeerinud personaalmeditsiini arendamisse, et saaksime juba käegakatsutavas tulevikus kasutada geeniinfot igapäevameditsiinis. Ühendades terviseandmed geeniandmetega saame pakkuda inimestele efektiivsemat ravi ja ravimeid, kuid see avab täiesti uued võimalused ka haiguste varajaseks avastamiseks ja ennetamiseks,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „2019. aasta lõpuks on geenivaramuga liitunud juba 200 000 inimest, mis on 15% Eesti elanikkonnast. Geeniproovide kogumine on esimene samm ennetava personaalmeditsiini suunas. Meie eesmärk on, et geeniinfo saaks osaks igapäevameditsiinist ja praktikas teiste terviseandmete kõrval nii arstidele kui inimestele endile kasutatavaks.“

Praeguseks on käivitatud kaks kliinilist uuringut - eesmärk on töötada personaalse geneetilise eelsoodumuse põhjal välja rinnavähi õigeaegse avastamise mudel ning südame-veresoonkonnahaiguste riskipõhine ennetusplaan. Tulevikus peaks see võimaldama arstil neid haigusgruppe tänasest varem diagnoosida ja nõustada patsiente terviseprobleemide ennetamisel. Lisaks on loomisel lahendus, mis võimaldab arstil ravimi väljakirjutamisel saada info konkreetse ravimi ja patsiendi geeniinfo koosmõjude kohta, et määrata geeniinfost tulenevalt inimesele sobivamaid ravimeid.

Eesti riik panustab aastatel 2018-2020 geeniproovide kogumiseks ja kogutud proovide põhjal geenikaartide koostamiseks 9,3 miljonit eurot. Samuti rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest 5 miljoni euro ulatuses geeniinfol tuginevate teenuste arendamist.

Euroopa tervisefoorum Gastein on üks olulisemaid tervisepoliitika alaseid konverentse Euroopas, kus kohtuvad terviseministrid ja tervisepoliitika juhid, tervishoiueksperdid ja –analüütikud Euroopast ning mujalt.

 

Veel uudiseid samal teemal

ravimid
03.07.2020|Sotsiaalministeerium

Ravimite tarneraskuste ennetamiseks hakkavad hulgimüüjad andma iganädalast ülevaadet laoseisudest

Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas ravimite hulgimüügi tingimuste määruse muudatuse, millega pannakse suurema turumahuga ravimite hulgimüüjatele kohustus esitada ravimiametile iganädalasi ülevaateid ravimite laoseisu kohta Eestis. Muudatus on vajalik, et ennetada ravimite tarneraskuste tekkimist ja leevendada nende mõju patsientidele.

vaimne tervis
01.07.2020|Sotsiaalministeerium

Vaimse tervise roheline raamat: vaimset tervist tuleb väärtustada sama palju kui füüsilist

Sotsiaalministeeriumis esitleti täna, 1. juulil vaimse tervise rohelist raamatut, milles seatakse eesmärgiks panustada senisest enam vaimse tervise probleemide ennetusse, varajasse avastamisse ja õigeaegse kvaliteetse abi kättesaadavusse kõikjal Eestis.