Sa oled siin

Minister Ossinovski: võitlus HIViga muutub jõulisemaks

„Sotsiaalministeerium võtab sihiks jõulisema võitluse HIV ja AIDSi levikuga, mis aga eeldab omavalitsuste ja kogu tervishoiusektori veelgi tihedamat koostööd riigiga,“ lausus tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tänasel ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval.

Täna tähistatakse ülemaailmset AIDSi vastu võitlemise päeva, mille eesmärgiks on toetada HIV-positiivseid inimesi, mälestada neid, kes on AIDSi tõttu surnud ning tõsta ühiskonna teadlikkust.

Viimaste andmete kohaselt on Eestis tänavu diagnoositud 240 HIV-nakatunud isikut, kuid hinnanguliselt elab Eestis veel mitmeid tuhandeid, kes ei ole oma nakkusest teadlikud. Ehkki aastatega on uute HIV-juhtude arvus saavutatud stabiilne langus, oleme Euroopa Liidus endiselt nakkuse leviku osas esikohal.

„HIV-nakkuse leviku piiramiseks on oluline, et inimesed laseksid ennast HIV suhtes testida ja positiivse diagnoosi saanud inimesed pöörduksid viivitamatult ravile,“ ütles Ossinovski. Õigeaegne ja korrapärane HIV ravi tagab täisväärtusliku elu aastateks ning viib nakkusohu miinimumini, HIV-nakkuse ravi ja ravimid on patsiendile tasuta.

Ehkki riiklikud HIV-tegevused on üks osa Rahvastiku tervise arengukavast aastateks 2009–2020, leiab tervise- ja tööminister, et sellest ainuüksi ei piisa. “Paralleelselt HIV-strateegia hindamisega olen paremaks ennetustööks, tõhusamaks testimiseks ja raviks võtnud sihiks uue rohelise raamatu väljatöötamise, mis peaks valmima järgmise aasta lõpuks,” lausus minister. “Eduka võitluse eeltingimuseks on kogu tervishoiusektori, ravimitootjate, rahvusvaheliste organisatsioonide, teadusasutuste, vabaühenduste, teenusepakkujate, kohalike omavalitsuste ja riigi tihedam ning koordineeritum koostöö,” lisas Ossinovski.

Hinnanguliselt elab maailmas ligikaudu 34 miljonit HI-viirusega inimest ning selle tõttu on surnud üle 35 miljonit inimese. Eestis on HI-viirust aastate jooksul diagnoositud 9233 inimesel, sealhulgas AIDS 452 inimesel.

Esmakordselt tähistati ülemaailmset AIDSi päeva juba aastal 1988.

Veel uudiseid samal teemal

Vaktsineerimise infotund
07.05.2021

Esmaspäeval ja kolmapäeval toimuvad vaktsineerimise avalikud infotunnid

Esmaspäeval 10. mail algusega kell 14.00 toimub vaktsineerimise infotund, kus antakse ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust Eestis ning tervisevaldkonna eksperdid vastavad COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimise korraldust puudutavatele küsimustele. Infotundi on võimalik vaadata ka eesti viipekeeles, kirjutustõlkega ning sünkroontõlkega vene ja inglise keelde. Vene keeles toimub avalik infotund 12. mail, algusega kell 14.20 ning see on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

COVID-19 vaktsineerimine
07.05.2021|Sotsiaalministeerium

Eestis on praeguseks tehtud üle poole miljoni COVID-19 vastase kaitsesüsti

Tänahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineeritud 362 866 inimest. Kokku on tehtud 510 126 COVID-19 vastast kaitsesüsti, sh eilse päeva jooksul 17 619 kaitsesüsti, mis on seni suurim ühes päevas tehtud vaktsineerimiste arv. Juba üheteistkümnes maakonnas on üle 70-aastaste hõlmatus vaktsineerimisega ületanud 70 protsenti.