Sa oled siin

Minister Riina Sikkut osaleb Euroopa väikeriikide terviseministrite kohtumisel

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut
Tervise- ja tööminister Riina Sikkut

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut osaleb 31. märtsist kuni 2. aprillini San Marinos toimuval Euroopa väikeriikide terviseministrite kohtumisel. Kohtumisel on kõne all väikeriikide võimalused ja väljakutsed aastaks 2030 seatud ÜRO kestliku arengu eesmärkide ja kõiki inimesi hõlmava ravikaitse saavutamisel. Kesksete teemadena on arutelul tervisealane ebavõrdsus ja tervishoiutöötajate puudus.

Minister Riina Sikkuti sõnul on Euroopa väikesed riigid väga eripalgelised, kuid tervisevaldkonnas on meie väljakutsed suuresti sarnased. „Meie ühine mure on arstide ja teiste tervishoiuspetsialistide järelkasvu tagamine, kuna väikesed riigid on iseäranis haavatavad tervishoiutöötajate väljarändele. Teisalt takistab paremate tervisenäitajate saavutamist süvenev ebavõrdsus ühiskonnas, mistõttu tuleb tervisepoliitikate rakendamisel veenduda, et sekkumine ei suurendaks olemasolevaid lõhesid, vaid aitaks neid vähendada,“ ütles minister Riina Sikkut. „Samas on väikeriigil ka mitmeid eeliseid. Tänu väiksusele on meil võimalik oluliselt paindlikumalt ja kiiremini ühiskonnas toimuvatele muutustele reageerida, piloteerida poliitikameetmeid või tuua tervishoidu innovatsiooni – olgu selleks meie unikaalne e-tervise süsteem või elanikkonda hõlmav geenipõhine ennetusprogramm.“

WHO Euroopa regiooni väikeriikide 6. kõrgetasemelise kohtumise teema on „Võrdsed võimalused ja kestlik areng: et mitte keegi ei jääks maha“. Euroopa väikeriikide hulka kuuluvad kuni 1-miljonilise elanikkonnaga Andorra, Küpros, Island, Luksemburg, Malta, Monaco, Montenegro ja San Marino. Esmakordselt on väikeriikide kohtumisele kutsutud ka kuni 2 miljoni elanikuga Eesti, Läti ja Sloveenia.

Kohtumise lõpus on kavas heaks kiita terviseministrite ühisavaldus. Lisaks on minister Riina Sikkutil kavas kahepoolne kohtumine Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Ghebreyesusega. Ministrit saadavad kohtumisel sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ja WHO esinduse juht Eestis Marge Reinap.

2015. aastal leppisid ÜRO liikmed kokku säästva arengu eesmärkides, sh eesmärgis tagada kõigile inimestele tervis ja heaolu. WHO hinnangul on Eesti tervisesüsteemi peamisteks probleemideks sotsiaalmajanduslike rühmade ebavõrdsus tervises, ravi kättesaadavus, tööjõupuudus tervisesektoris ja süsteemi ebapiisav valmisolek mittenakkushaiguste tõusutrendi pidurdamiseks.

31.03.2019