Sa oled siin

Minister Vassiljev: ühiskonnale on odavam tegeleda ennetamise, mitte tagajärgedega

Tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev
Tervise- ja tööminister Ranner Vassiljev

Täna toimub Radissoni hotellis seminar „Tervem inimene – rikkam kogukond. Millised tervisekulud tasuvad end ära?“. Tervisespetsialistid nii Eestist kui mujalt selgitavad linnade ja valdade juhtidele, kuidas korraldada tervisedendust kohalikul ja riiklikul tasandil. Räägitakse, kuidas vähendada Eestis laste ja noorte riskikäitumist ja alkoholi- ja tubakakahjusid. 
 
Seminari eesmärgiks on tõsta teadlikkust tervislikest eluviisidest. Arutletakse, millised tervisedenduse ja varajase sekkumise meetmed tasuvad end pikas perspektiivis majanduslikult ära. Terviseuuringud Eestis on näidanud, et vaimse tervise probleemid on üheks suurimaks eluiga lühendavaks ja töövõimekust vähendavaks põhjuseks. Vaimse tervise probleemide üheks otseseks põhjuseks on näiteks alkohol. 
 
Tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev tõi oma avakõnes välja, et Eesti liigub tervisepoliitikaga õiges suunas, kuid pikk tee on veel ees. „Ei saa mööda vaadata alkoholi ja tubakaga seotud probleemidest. Nende ennetamine sõltub keskkonnast, mille enda ümber loome. Peame muutma oma mõtteviisi, millega mõjutame ka teisi,“ rõhutas Vassiljev. „Ennetamisse tehtud investeeringud on kindlasti need, mis tasuvad end ära, sest ühiskonnale on odavam tegeleda just ennetamise, mitte tagajärgedega,“ lisas minister.

Asjatundjad rõhutasid üksmeelselt, et ennetustöösse on vaja kaasata terve kogukond – lapsevanemad, koolid jpm kohalikud asutused. Noorte riskikäitumine sõltub varajasest teadvustamisest, missugused ohud kaasnevad alkoholi ja tubaka tarbimisega. Samuti nähakse mitmete lahenduste hulgas ka reklaamiregulatsioone ja aktsiisi, millega vähendada üldist alkoholi ja tubaka tarbimist.