Sa oled siin

Personaalmeditsiin on Luksemburgi eesistumisaja tervisepoliitika prioriteet

Luksemburgi Euroopa Liidu eesistumisprogrammi tervisepoliitika üks prioriteet on personaalmeditsiin, milles aasta lõpuks töötatakse välja Euroopa Nõukogu järeldused. Eesti tervitab Luksemburgi initsiatiivi teema tõstatamisel Euroopa tasandil. See ühtib hästi Eesti valitsuse eesmärgiga võtta suund personaalmeditsiinile.

Eesistumise raames toimus 8. juulil Luksemburgis kõrgetasemeline personaalmeditsiini konverents, mis keskendus sellele, kuidas personaalmeditsiini võimalused patsientideni viia. Eestit esindas konverentsil Sotsiaalministeeriumi e-tervise arendamise ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo. “Personaalmeditsiini areng on jõudnud murdepunkti, kus futuristlikust visioonist saab samm-sammult tervishoiu uus argipäev. Eestil on üleriikliku tervise infosüsteemi ja geenipanga näol unikaalsed eeldused seda arengut innovaatorina ehk personaalmeditsiini uute lahenduste kiire testija ja rakendajana eest vedada. Seetõttu on Luksemburgi initsiatiiv meie jaoks tulnud väga sobival ajal ning ühtib Eesti ambitsioonide ja huviga,” selgitas Aaviksoo.

Eestis on personaalmeditsiini arendamine Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammi tervisevaldkonna prioriteet. Sellest lähtuvalt valmistatakse Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel ette personaalmeditsiini tervishoius rakendamise prooviprojekti aastateks 2016-2018. Projekti eesmärgiks on personaalmeditsiinilise lähenemise järeleproovimine valitud kliinilistes valdkondades, personaalmeditsiini kasutuselevõttu võimaldava infotehnoloogilise taristu ja lahenduste arendamine ning teadust ja innovatsiooni toetava ökosüsteemi loomine.

Luksemburgi eesistumisaja lõpuks töötatakse välja Euroopa Nõukogu järeldused, mis on kavas kinnitada 8. detsembri Töö-, sotsiaalpoliitika, tarbijakaitse ja tervishoiuministrite nõukogu (EPSCO) kohtumisel.