Sa oled siin

Personaalmeditsiin on terviseinnovatsiooni võimalus Eesti jaoks

26.oktoobril kogunesid erinevate valdkondade eksperdid terviseinnovatsiooni foorumile, et arutada, milliseid võimalusi pakub personaalmeditsiin Eesti patsientidele, arstidele ja teadlastele ning milline võiks olla personaalmeditsiini edendamise võimalik majanduslik kasu.

Sotsiaalministeeriumi eestvõttel on valmimas riiklik personaalmeditsiini arendamise ja tervishoius rakendamise kava. Foorumil tutvustatakse tervishoiu-, teadus- ja majandusvaldkonna otsustajatele kava tööversiooni.

„Personaalmeditsiini lahenduste arendaja ning kiire ja nutika kasutusele võtjana on Eestil ainulaadne võimalus olla selles vallas liidrite hulgas. Pikk tee on minna, et personaalmeditsiinist saaks nii tervishoiu kui inimeste igapäevaelu osa. Selle õnnestumiseks on vaja kõikide osapoolte ühist arutelu ning seejärel ühendatud arusaama uute tervishoiulahenduste loomise kohta,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

„Meil on kakskümmend aastat moodsa tervishoiusüsteemi arendamise kogemust, viisteist aastat Geenivaramut ja kümme aastat on töös olnud tervise infosüsteem. Nüüd on aeg ja tehnoloogia küps selleks, et nende ühendamisest luua uued ja täpsemini kohandatud tervishoiulahendused koostöös teadlaste ja ettevõtjatega,“ ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo.

Foorumil tuleb juttu sellest, kuidas kogutud terviseinfot analüüsides saame juba olemasolevaid teadmisi ära kasutada, prognoosides konkreetse inimese haigestumise riske ja valida talle sobivaim ennetusstrateegia, diagnostika- või raviviis.

Konverentsil heidetakse pilk edumeelsetele personaalmeditsiini lähenemistele Euroopas, antakse ülevaade Soome käsitlusest personaalmeditsiinis ning tutvustatakse ka Ühendkuningriikide 100 000 genoomi projekti. Räägitakse ka sellest, kuidas personaalmeditsiinist ja suurandmete analüüsist majanduslikku kasu lõigata.

Riiklik personaalmeditsiini arendamise ja tervishoius rakendamise kava plaanitakse valitsusele esitada tänavu aasta lõpus. Tervise- ja geeniandmete analüüsil põhinev personaalmeditsiin on uut tüüpi käsitlus haiguste ennetuses ja ravis, mis võtab arvesse individuaalseid erinevusi inimese geenides, keskkonnas ja elustiilis. Personaliseeritus tähendab siin seda, et iga patsiendiga tegeleb arst individuaalselt, mitte umbmäärase keskmise ravisoovituse järgi. Personaalmeditsiini kaudu püütakse ära hoida tulevikusündmusi, mitte ei tegeleta tagajärgedega. Praktikas võimaldab personaalmeditsiin olemasolevale üldisele meditsiiniteadmisele tuginedes kasutada kõiki patsiendi tervise- ja geeniandmed ning neid süstemaatiliselt infotehnoloogia abil analüüsida.  Infotehnoloogia toel individuaalseid eripärasid analüüsides pakutakse välja lahendus, mis töötab konkreetsel patsiendil tõenäoliselt paremini kui teistel.

Foorumi kava leiab siit (PDF).