Sa oled siin

Rait Kuuse: erilised inimesed väärivad ühiskonnaelus osalemist

Psüühikahäirega inimeste aktiivsuse ja ühiskonnaelus osalemise toetamiseks tuleb sulgeda suured oma aja ära elanud hoolekandeasutused ning asendada kogukondlike lahendustega, ütles sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse täna Eesti Hooldajate Liidu aastakonverentsil.

„Eesti sotsiaalsüsteemis on mitmed komponendid nõukogude aja mekiga, mida aga ei peaks pikka aega iseseisev riik endale lubama ja mida peame muutma. Üks näide on erihoolekanne, kus inimesed viidi omal ajal silme alt ära n-ö metsa, suurtesse haigla tüüpi asutustese,“ rääkis Kuuse.

„Nüüd soovime me tuua nad lääne eeskujul ühiskonda ja teiste inimeste keskele tagasi – selle protsessi nimi on deinstitutsionaliseerimine,“ lisas ta.

Kuuse sõnul on plaan luua praeguste mitmesaja elanikuga majade asemele väiksemad, 30 inimesele mõeldud peremajad. Nende elanikele antakse võimalus elada kogukonnas, suhelda teiste inimestega ning pääseda ligi taristule, millist asustusest eemal ei leidu.

Teenusekohti saab rajada alates 300 elanikuga asulatesse ning eesmärk on rajada nad kõikjale üle Eesti.

2020. aastaks on plaanis reorganiseerida Euroopa Regionaalarengu Fondi toel 1200 olemasolevat erihooldekodu kohta ning luua täiendavalt vähemalt 200 kohta, kus erihoolet vajavatel inimestel on võimalik kogukondades elada.

Eelarves on selleks 56 miljonit eurot, millest 47,6 miljonit eurot on fondi rahastus, 6,1 miljonit riigi rahastus ja 2,3 miljonit teenuseosutaja kaasfinantseering.

Reorganiseerimise esimesel perioodil aastatel 2007-2013 investeeriti erihooldekodude ümberkujundamisse kokku 29 miljonit eurot, millest 22 miljonit tuli Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF), 4 miljonit sotsiaalministeeriumilt ja 3 miljonit AS Hoolekandeteenustelt.

22. aprill 2016

Veel uudiseid samal teemal

25.11.2019|Sotsiaalministeerium

Sotsiaalministeerium on strateegiliste partnerite valikuga lõpusirgele jõudmas

Sotsiaalministeeriumi strateegiliste partnerite teise taotlusvooru, milles otsiti koostööpartnereid vaimse tervise, laste heaolu, vanemaealiste ja puuetega inimeste huvikaitse ning võrdse kohtlemise teemadel, laekus kaheksa taotlust ning läbirääkimisi jätkatakse seitsme organisatsiooniga.

Foto perekonnast. Foto: pexels.com
01.11.2019|Sotsiaalministeerium

Riik hakkab valima koostööpartnereid perepoliitika valdkonnas

15. novembril avaneb sotsiaalministeeriumi ja rahvastikuministri koostöös taotlusvoor “Peresõbralik ja lasterikas Eesti“, millega riik otsib strateegilisi partnereid perepoliitika valdkonnas. Tegevuste rahastamiseks on ette nähtud aastas kuni 400 000 eurot hasartmängumaksu toetusi, strateegilisi partnereid otsitakse kaheks aastaks.