Sa oled siin

Ravimiseaduse muudatused parandavad innovaatiliste ravimite kättesaadavust

ravimid
"Nii saame tagada meie patsientidele juurdepääsu uutele väljatöötatavatele ravimitele olukorras, kus muud ravivõimalused puuduvad,“ ütles minister Kiik.

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks ravimiseaduse muudatused, mille eesmärk on parandada ravimite kättesaadavust ning ravimijäätmete kogumist. Ühe olulisema muudatusena luuakse võimalus tuua erandkorras Eestisse müügiloata innovaatilisi ravimeid juba ravimi kliiniliste uuringute staadiumis.

„Tõhusad, kvaliteetsed, ohutud ravimid aitavad lahendada paljusid terviseprobleeme, parandada elukvaliteeti, pikendada eluiga ja säästa haiglaraviga seotud kulusid,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Kavandatud muudatused aitavad parandada ravimite ja apteegiteenuse kättesaadavust, lihtsustavad ravimitega reisimist ning ravimijäätmete tagastamist apteeki, et vältida nende sattumist keskkonda.“

Muudatusega luuakse võimalus tuua erandkorras Eestisse müügiloata innovaatilisi ravimeid juba ravimi kliiniliste uuringute staadiumis. Erandkorras on kavas edaspidi väljastada müügiloata ravimite sisseveoks lube patsientide jaoks, kes põevad kroonilist või raskelt kurnavat haigust või kelle haigust peetakse eluohtlikuks ja keda ei ole võimalik olemasolevate müügiloaga ravimitega ravida.

„Selle muudatusega parandame innovaatiliste ravimite kättesaadavust juba kliiniliste uuringute staadiumis, kui Eestis uuringut ei tehta ja patsientide osalemine uuringus ei ole võimalik. Ühtlasi saame nii tagada meie patsientidele juurdepääsu uutele väljatöötatavatele ravimitele olukorras, kus muud ravivõimalused puuduvad,“ ütles minister Kiik.

Lisaks on muudatustena plaanis lihtsustada kõlbmatute ravimite tagastamist apteeki; võimaldada videokõne teel nõustamist maapiirkonnas asuvas haruapteegis, mille läheduses ei ole ühtegi teist apteeki; lihtsustada lennujaama territooriumil asuva haruapteegi pidamise tingimusi; kaasajastada ravimireklaami tingimusi ning lihtsustada ravimitega reisimist, sh ravimitega reisimiseks vajaliku Schengeni tunnistuse saamist.

Seaduse muudatuste väljatöötamise kavatsus koostati 2016. aastal, mil see läbis ka kooskõlastusringi. Praeguseks on seaduse eelnõu läbinud ka kaks ametlikku kooskõlastusringi.

Seadus on kavandatud jõustuma üldises korras, välja arvatud ravimite tootmise ja hulgimüügi tegevusloa eraldi taotlemist puudutavad eelnõu punktid, mis jõustuvad 2021. aasta 1. jaanuaril ning ravimitega reisimise dokumentide väljastamise korda puudutavad muudatused, mis jõustuvad 2021. aasta 1. septembril.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

ravimid
03.07.2020|Sotsiaalministeerium

Ravimite tarneraskuste ennetamiseks hakkavad hulgimüüjad andma iganädalast ülevaadet laoseisudest

Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas ravimite hulgimüügi tingimuste määruse muudatuse, millega pannakse suurema turumahuga ravimite hulgimüüjatele kohustus esitada ravimiametile iganädalasi ülevaateid ravimite laoseisu kohta Eestis. Muudatus on vajalik, et ennetada ravimite tarneraskuste tekkimist ja leevendada nende mõju patsientidele.

vaimne tervis
01.07.2020|Sotsiaalministeerium

Vaimse tervise roheline raamat: vaimset tervist tuleb väärtustada sama palju kui füüsilist

Sotsiaalministeeriumis esitleti täna, 1. juulil vaimse tervise rohelist raamatut, milles seatakse eesmärgiks panustada senisest enam vaimse tervise probleemide ennetusse, varajasse avastamisse ja õigeaegse kvaliteetse abi kättesaadavusse kõikjal Eestis.