Sa oled siin

Sõlmiti konsensuslepe: õdede ja ämmaemandate õppekohtade arv suureneb

15. novembril sotsiaalministeeriumis sõlmitud konsensuslepe suurendab järgmisel neljal aastal õdede ja ämmaemandate õppekohtade arvu ning garanteerib neile tööpraktika ja juhendajad.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on õdede ja ämmaemandate arvu suurendamine, praktikakorraldus ja rahastus olnud üks tema prioriteete. “Õdede ja ämmaemandate nappus on Eesti tervishoiu üks sõlmküsimusi ja loomulikult on mul hea meel, et oleme koos partneritega selle olukorra viimaks lahendanud,” lausus minister.

Haridus- ja teadusminister Maris Lauri sõnul aitab lepe õeõppesse vastuvõtu suurendamise kõrval tõsta ka õdede õppe kvaliteeti ja viia õpe paremini vastavusse tööturu nõuetega. „Tööandjatel on praktika läbiviimisel oma kohustused ja vastutus, õpetatakse ju oma tulevasi töötajaid, mitte lihtsalt üliõpilasi,“ märkis minister Lauri. „Loodan, et kui praktika rahastamise küsimused saavad nüüd lahendatud, keskenduvad tervishoiukõrgkoolid ja haiglad edaspidi rohkem koostööle õppekavade arendamise ja rakendusuuringute valdkonnas.“

Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimehe Urmas Sule sõnul on Eesti tervishoius lisaks rahapuudusele terav puudus õdedest. „Oleme seetõttu õdede koolitustellimuse suurendamise konsensuslepet väga oodanud. Eestis pakutava tervishoiuteenuse kõrge kvaliteet sõltub kõige enam just meie kõrge kvaliteediga tervishoiutöötajatest, kes pahatihti töötavad suure koormusega ja ennast isegi mitmel töökohal jagades.“ Sule lisas, et konsensuslepe on aga ainult üks mitmetest vajalikest sammudest, millega aktuaalseid probleeme tervishoius leevendada.

Lepe kohustab sotsiaalministeeriumi koostöös kõigi osapooltega korraldama tervishoiutöötajate ja -spetsialistide koolituskomisjoni. Selle eesmärk on igal aastal vaadata üle kõik koolitusmahud, tuginedes kokkulepitavatele numbritele. Haridus- ja teadusministeerium kohustub tervishoiukõrgkoolidele eraldama tegevustoetuse, mis tagab õdede ja ämmaemandate õppesse vastuvõtu ning õppe. Tervishoiukõrgkoolid lubavad omalt poolt tagada õdede ja ämmaemandate vastuvõtu ja õppe. Haiglate liit omakorda panustab õdedele ja ämmaemandatele praktika pakkumisega ning lisaks tagab praktikantidele juhendajad. Samuti katab viimane kõik praktikaga kaasnevad kulud.

Konsensusleppe sõlmisid sotsiaalministeerium, haridus- ja teadusministeerium, haiglate liit, Tallinna Tervishoiu Kõrgkool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, õdede liit ja ämmaemandate ühing. Leppega on oodatud liituma ka perearstide selts ja kiirabi.

 

15. november 2016

Veel uudiseid samal teemal

COVID-19
27.02.2021|Sotsiaalministeerium

Tervisevaldkonna peaeesmärkideks on COVID-19 kriisi ületamine, Eesti inimeste tervena elatud eluea pikendamine ja ebavõrdsuse vähendamine tervises

Vabariigi Valitsuse tegevuskava aastateks 2021-2023 seab tervisevaldkonnas eesmärgiks COVID-19 pandeemiast väljumise, Eesti inimeste tervena elatud eluea tõstmise ning ebavõrdsuse vähendamise tervises. COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks pikendatakse haigushüvitise maksmist alates 2. haiguspäevast kuni 2021. aasta lõpuni ning kavas on võimaldada maist alates tasuta kodulähedast COVID-19 vastast vaktsineerimist kõigile Eesti inimestele.

COVID-19 vaktsineerimine
20.02.2021|Sotsiaalministeerium

Iga viies üle 80-aastane on vähemalt ühe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud

Sel nädalal on Eestis tehtud üle 18 600 vaktsineerimise, mis on uus rekord ning vaktsineerimisi tehakse nädalavahetusel. Vähemalt ühe vaktsiinidoosi on praeguseks saanud 61 316 inimest ja mõlemad vaktsiinidoosid 25 831 inimest, kokku on vaktsineerimisi tehtud 87 147. Üle 80-aastastest on praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud viiendik. Eelolevatel nädalatel jätkub paralleelselt nii riskirühma kuuluvate inimeste kui ka eesliinitöötajate vaktsineerimine.