Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt: tarkusepäev olgu kaine ja selge!

Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt
Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt
 
Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt kutsub üles 1. septembril mitte tarbima alkoholi. Täiskasvanud peavad olema koolilastele heaks eeskujuks ja aitama kujundada käitumisnorme.
 
„Head lapsevanemad, vanavanemad, õpetajad, õpilased ja kaaskodanikud!
 
Esmaspäeval algab taas kooliaasta täis uusi põnevaid teadmisi ja avastusi. Teadmiste omandamise ja enda arendamise eelduseks on turvaline keskkond, mille loomisesse saame panustada meie kõik. Turvaline keskkond algab kodust, aga selleks, et laps rahuliku südamega kooliteele, trenni või huviringi saata, peab olema turvaline ka tänaval, pargis, staadionil, mänguväljakul, bussipeatuses. Mulle teeb muret viimastel kuudel silma hakanud tendents käsitleda korrakaitseseaduses vähendatud piiranguid üleskutsena igal pool alkoholi tarvitada.
 
Tõsi, suvel jõustunud korrakaitseseaduse muudatustega on nüüdsest lubatud alkoholi tarbimine avalikus kohas, küll kitsendusega, et seda ei või endiselt teha õppeasutuste territooriumil. Vabadus paneb täiskasvanud inimestele ka kohustuse käituda vastutustundlikult. Nii nagu kooliaasta alguses tuletatakse autojuhtidele meelde, et liiklusesse on lisandunud lapsi, kes ei ole kogenud liiklejad, tuletaksin meelde tähelepanelikkust kõigile neile täiskasvanutele, kellel on õigus ja soov alkoholi osta ja tarvitada.
 
Esmalt kutsun üles loobuma 1. septembril alkoholi ostmisest ja tarvitamisest. Las olla tarkusepäev täiesti kaine ja selge päev meie kõigi jaoks. Ja seejärel palun teil mõelda sellele, et oma käitumise ja hoiakutega kujundate uue põlvkonna arusaama sellest, kuidas on normiks käituda - isegi siis, kui te ise ei ole lapsevanemad, vaid lihtsalt sõbrad, naabrid, sugulased, tuttavad. Meil kõigil on anda oma panus ühiskonna kultuuri kujundamisse. Samas võiksite mõelda alkoholi tarbimise vähendamisele või lõpetamisele ka peale 1. septembrit.
 
Alkoholi tarbimise piirangute leevendamine on esile kutsunud paljude organisatsioonide hinnangud, et Eesti ühiskond ei ole nii suurteks vabadusteks veel valmis. Eesti on Euroopa esirinnas elaniku kohta tarbitud alkoholi koguse poolest, meil on liiga palju alkoholist põhjustatud vigastusi ja surmasid. Seetõttu peame üheskoos arutama, millised piirangud on siiski hädavajalikud ja kui palju me kaaskodanike sisemist kultuuri usaldame. Seetõttu oleme koostöös justiitsminister Andres Anveltiga kutsunud 16. septembriks kokku ümarlaua, et korrakaitseseaduse alkoholi tarvitamise sätteid ja mõju arutada. Ootame 10. septembrini aadressil info@sm.ee või info@just.ee ettepanekuid, mida saaksime ümarlaual arutada.“