Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Sotsiaalministeerium alustab koostöös teadlastega poliitika kujundamisel uudset müksamisprogrammi.

Müksamisprogrammi raames kuulutatakse välja vähemalt neli projektikonkurssi, millest esimesega soovitakse ehitajaid panna kasutama korrektselt isikukaitsevahendeid. Foto: Pexels.com
Müksamisprogrammi raames kuulutatakse välja vähemalt neli projektikonkurssi, millest esimesega soovitakse ehitajaid panna kasutama korrektselt isikukaitsevahendeid. Foto: Pexels.com

Müksamisprogrammi raames kuulutatakse välja vähemalt neli projektikonkurssi, millest esimesega soovitakse ehitajaid panna kasutama korrektselt isikukaitsevahendeid. Peagi lisanduvad projektid, mis müksavad väikelaste isasid, vanaduspensionile minejaid ja töötuskindlustushüvitiste saajaid.

 „Müksamine (ingl. k. nudging) kogub avalikus sektori teenuste parandamisel populaarsust mitmel pool maailmas. See kujundab inimese otsustuskeskkonda nii, et ta langetab otsuseid tema pikaajalistest huvidest lähtuvalt, hoolimata tema kognitiivsetest eelarvamustest. Müksamine on kiirtee klientide käitumise kujundamiseks riigi hinnangul inimesele ja ühiskonnale kasulikus suunas,“ ütles sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna teadusnõunik Marion Pajumets.

Ministeeriumiga seotud ametiasutustes läbiviidavate projektide käigus uuritakse sihtrühmade käitumist, töötatakse välja võimalikud müksud selle suunamiseks, testitakse neid mükse ja hinnatakse nende mõju.

Esimesena kuulutatakse välja konkurss projektipartneri leidmiseks, kes aitaks tööinspektsioonil töötada välja ja testida meetodeid, mis paneks võimalikult paljud ehitussektori töötajad kasutama korrektselt asjakohaseid isikukaitsevahendeid. „Isikukaitsevahendite kasutamist on võimalik innustada nii piitsa kui präänikuga. Mõnel puhul võib tõesti üksnes trahvihirm äratada soovi täita reegleid, ent tulemuslikum on siiski veenmine, et oma töötajate tervise ja ohutuse hoidmine on inimlikult ja majanduslikult mõistlik samm,“ ütles tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula ja lisas:  „Valitud ehitusettevõttes või ettevõtetes piloteeritav sekkumine on ülekantav kogu ehitussektorile. Projektis kogetu ja õpitu annab Tööinspektsioonile väärtuslikke teadmisi, kuidas innustada ka teiste valdkondade ettevõtete töötajaid kasutama igapäevaselt vajalikke isikukaitsevahendeid.“ Isikukaitsevahendite parem kasutamine aitab vältida tööõnnetusi, säilib töötaja tervis ning töövõime. Mida vähem tööõnnetusi, seda sujuvam on ettevõtte töö ning parem majanduslik seis, sest ära jääb tööõnnetustest põhjustatud majanduslik kahju.

Projektikonkurss on avatud 29. märtsist 29. aprillini 2021. Taotlusi on võimalik esitada Eesti Teadusinfosüsteemi keskkonnas ETIS. Projekti eeldatav algusaeg on juuni 2021. Konkursi eelarve on 72 600 eurot. Projektikonkursil on oodatud osalema kõik organisatsioonid, kes vastavad konkursidokumentides toodud kvalifitseerumisnõuetele.

Programmi raames on plaanis välja kuulutada projektikonkursid Tööinspektsiooni, Sotsiaalkindlustusameti ja Töötukassa teenuste lihvimiseks. Kava kohaselt kuulutatakse aprillikuu jooksul välja ka Sotsiaalkindlustusameti projektid „Isapuhkuse ja -hüvitise müksamisprojekt“ ja „Paindliku vanaduspensioni ja tööturuaktiivsuse müksamisuuring“. Hiljem lisandub veel Töötukassa projekt „Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle“.

Müksamisprogrammi rahastab Sotsiaalministeerium 2021. aastaks eraldatud teadus- ja arendustegevuse lisarahastuse vahenditest.

Lisainfo: Marion Pajumets: marion.pajumets@sm.ee, tel 626 9164 või Elis Kaljuvee: elis.kaljuvee@sm.ee, tel 626 9756, sotsiaalministeeriumi analüüsi- ja statistika osakond.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on oluline, et soolise võrdõiguslikkusega arvestatakse järjepidevalt erinevates eluvaldkondades ning probleemide lahendamiseks tegeletakse nii naiste kui meestega. “Inimeste käitumist ja ühiskondlikke hoiakuid võivad mõjutada nii laia tähelepanu pälvivad üksikjuhtumid kui ka valitsuspartnerite vahetused, samuti majanduslikud või tervishoiukriisid. Me peame riigina soolise võrdõiguslikkuse arengut süsteemselt, teaduspõhiselt ja järjepidevalt toetama – positiivsete t
01.12.2021|Sotsiaalministeerium

Sotsiaalministeerium esitleb täna soolise võrdõiguslikkuse kogumikku

Täna esitletakse sotsiaalministeeriumis artiklikogumikku „Teel tasakaalustatud ühiskonda III“, mis sisaldab tavapärasemate soolise võrdsuse teemade kõrval ka uusi päevakajalisi käsitlusi nagu sissevaade naiste kaasatusse idufirmade tegevuses, seksuaalne ahistamine ning keskkonnaprobleemide ja rändeküsimuse sooline mõõde. Lisandunud on ka filmi, teatri ja muusika sooline analüüs.

„Enamik hoolekandeasutuste elanikest ja töötajatest kuuluvad riskirühma, eriti kui pool aastat esimesest vaktsineerimiskuurist on juba möödas. Seetõttu on oluline, et hooldekodudes saaksid tõhustusdoosid võimalikult kiiresti tehtud,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.
01.12.2021|Sotsiaalministeerium

Kõrge vaktsineeritusega hooldekodud saavad tänasest toetust taotleda

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo allkirjastas määruse, millega kõrge vaktsineeritusega hooldekodud saavad 1. detsembrist taotleda toetust. Vähemalt 90 protsenti töötajatest peab toetuse saamiseks olema kahe doosiga vaktsineeritud ja toetuse summat saab suurendada, kui suur osa hoolekandeasutuse elanikest on kaitstud ka tõhustusdoosiga.