Sa oled siin

Tubakatooted saavad uued pilthoiatused

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele tubakaseaduse eelnõu, millega muudetakse vastavalt Euroopa Liidu õigusele tubakatoodete pakendamise ja märgistamise nõudeid. Sellega seoses muutuvad suitsupakkide hoiatuspildid, kaotatakse ruumides asuvad suitsetamisalad ning vanglad ja nende territooriumid saavad suitsuvabaks. Muudatused on vajalikud, et kaitsta inimeste tervist ning viia ellu tubakapoliitika rohelise raamatu tegevused. Uued pilthoiatused tulevad kasutusele alates 20. maist 2016,  ülejäänud muudatused jõustuvad alates 2017. aastast.
 
„Tubakatoote pakend on mõjuvõimas turustusvahend. Pilthoiatused suurendavad suitsetajate ja eelkõige noorte ning alaealiste teadlikkust, et suitsetamine kahjustab tervist ja motiveerib neid sellest ka loobuma,“ põhjendas tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev hoiatuspiltide vajalikkust. „Uued pildid tubakapakkidel kujutavad endast koos tekstiga hoiatusi, mida suitsetamine võib inimesele põhjustada. Mind ennast ei ole praegused pakid ka siiani sigaretti proovima meelitanud, aga usun, et realistlikud illustratsioonid vähendavad kõigil soovi suitsupakki kätte võtta. Loodan, et uus lähenemine soosib suitsetamisest loobumise kōrval ka mitte alustamist,“ lisas minister.

Pilthoiatuste kasutamine on kohustuslik sigarettide, suitsetamistubaka ja ka vesipiibu tubaka pakenditel. Pilthoiatusi näete siit. (699.91 KB, PDF)
 
Eelnõuga keelatakse alates 2017. aastast ka hoonetes asuvad suitsetamisalad, et tagada inimestele suitsuvaba keskkond ning kaitsta nende tervist. Suitsetamisalade kaotamist on  soovitanud ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), kes on öelnud, et inimese tervisele ohutut tubakasuitsu sisaldust õhus ei ole olemas.

Lisaks muudetakse eelnõuga ka vanglad ja nende territoorium täielikult suitsuvabaks. Eesmärk on kaasa aidata, et kinnipeetavad vabaneksid tubakasõltuvusest ning kaitsta ka nende ja vanglatöötajate tervist.

Eelnõu esitati kooskõlastamiseks Justiitsministeeriumile, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile, Rahandusministeeriumile, Terviseametile, Eesti Tubakatootjate Assotsiatsioonile ja Õiguskantslerile.


Armo Vask
Sotsiaalministeerium
meediasuhete nõunik
armo.vask@sm.ee
Tel: 626 9304
Mob: 5666 8581