Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Valitsus toetas vaktsiinitootjate Novavax ja Valneva COVID-19 vaktsiinide soetamist

COVID-19 vaktsiin
"Jätkuvalt on mõistlik panustada mitmetele erinevatele vaktsiinitootjatele, et ohutud ja efektiivsed vaktsiinid jõuaksid Eesti elanikeni võimalikult kiiresti," ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Valitsuse liikmed toetasid kabinetinõupidamisel tervise- ja tööminister Tanel Kiige ettepanekut soetada Eestile vaktsiinitootjate Novavax ja Valneva COVID-19 vaktsiine. Samuti toetati täiendavate vaktsiinidooside soetamist vaktsiinitootjalt Pfizer/BioNTech.

„Vaktsineerimine võimaldab meil järk-järgult pöörduda tagasi harjumuspärase elu juurde. Oleme Eestis esimese viie nädalaga teinud enam kui 40 000 vaktsineerimist ligi 30 000 inimesele. Ootus vaktsineerimisega kiiremini edasi liikuda on suur, kuid seda on piiranud Eestisse jõudnud vaktsiinikogused ja ebakindlus tulevaste tarnete osas,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Vähendatud tarnekoguste taga on tootjate sõnul peamiselt tootmis- ja tarnetõrked, mille eest me pole kaitstud ka järgnevatel kuudel. Selle riski maandamiseks on jätkuvalt mõistlik panustada mitmetele erinevatele vaktsiinitootjatele, et ohutud ja efektiivsed vaktsiinid jõuaksid Eesti elanikeni võimalikult kiiresti.“ 

Vaktsiinitootja Novavax eelostulepinguga on Eestile pro rata kogusena ette nähtud 293 084 doosi vaktsiini 146 542 inimesele ja Valneva eelostulepinguga 88 000 vaktsiinidoosi 44 000 inimesele. Lisaks toetasid valitsuse liikmed vaktsiinitootjaga Pfizer/BioNTech läbirääkimisel olevast lisalepingust 100 000 lisadoosi taotlemist, mis võimaldab vaktsineerimist täiendavalt 50 000 inimesele. Euroopa Komisjon sõlmis Pfizer/BioNTech põhilepingu novembris, millest Eesti taotles põhikogusena 603 876 ja lisakogusena 100 000 doosi vaktsiini. Praeguseks on Euroopa Komisjon asunud vaktsiinitootjaga läbi rääkima lisalepingut, millest Eesti on taotlenud põhikogusena 250 000 doosi ja tänase arutelu tulemusel taotleb veel 100 000 doosi. Kokku võimaldab see vaktsineerida Pfizer/BioNTech vaktsiinidega ligikaudu 525 000 inimest.

Euroopa Liidu ühises vaktsiiniportfellis on kokku kaheksa vaktsiinitootja (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac, Sanofi, Novavax, Valneva) vaktsiinid. Eesti on seni ühinenud EL COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac. Koos Euroopa Liidu ühisesse vaktsiiniportfelli lisandunud Valneva lepinguga on Eestil võimalik kokku soetada 4 558 810 doosi vaktsiini 2 429 405 inimese jaoks.

Enamik vaktsiinitootjatega sõlmitavaid lepinguid sisaldavad liikmesriikidele vaktsiinide ostmise kohustust. Ostukohustusega lepingute sõlmimisele eelnevalt on riigil võimalik lepingust loobuda viie tööpäeva jooksul teavituse saamisest. Kui riik ei teavita loobumisest, siis loetakse, et ta on andnud Euroopa Komisjonile volituse lepingu sõlmimiseks ja kohustub sõlmima lepinguperioodiks tootjaga ostulepingu mahus, mis on ette nähtud liikmesriikidele kohustuslikus jaotuskavas. Kui osalevad riigid ei lepi eelostulepingu sõlmimise järgselt kokku muud jaotust, siis vaktsiinidoosid jaotatakse proportsionaalselt eelostulepingus osalevate riikide elanike arvule. Eesti osakaaluks on sellisel juhul 0,3% lepingus ette nähtud kogumahust. Vaktsiinide hind ja lepingute maksumus on konfidentsiaalne.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Pressiteade eesti viipekeeles

Veel uudiseid samal teemal

20.10.2021|Sotsiaalministeerium

GALERII: Fotografiskas tunnustati vaktsineerimise vabatahtlikke

GALERII: Fotografiskas tunnustati vaktsineerimise vabatahtlikke

Galerii: https://bit.ly/2XwH6bW Fotograaf: Karli Saul.

COVID-19 vaktsineerimine
17.10.2021

Valimispäeval saab vaktsineerida enam kui 30 vaktsineerimispunktis üle Eesti

Tänasel valimispäeval, 17. oktoobril on võimalik COVID-19 vastu vaktsineerida enam kui kolmekümnes vaktsineerimispunktis üle Eesti. Kohapeal pakutakse ka vaktsineerimisalast nõu. Vaktsineerimine on tasuta ja etteregistreerimiseta. Vaktsineerimispunktide asukohad ja lahtiolekuajad leiab veebilehel vaktsineeri.ee.