Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Minister Kiik maailma terviseassambleel: Venemaa osalemine WHO otsustusprotsessis tuleks peatada

24.05.2022 | 15:18

Vene Föderatsioon ja teised agressorriigid ei tohiks osaleda Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) otsuste tegemises ning praegu Moskvas asuv WHO Euroopa mittenakkushaiguste ennetamise ja tõrje büroo tuleks ümber paigutada, ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik 75. Maailma Terviseassambleel peetud kõnes.

„Kolm kuud tagasi, 24. veebruaril meie maailm muutus. Venemaa ulatuslikul sõjal Ukraina vastu on tervisele ja heaolule laastavad tagajärjed, mis võivad kesta mitu põlvkonda,“ ütles minister Tanel Kiik. „Eesti mõistab Venemaa sõjalise agressiooni kõige karmimalt hukka. Seisame nendel rasketel aegadel Ukraina ja tema rahva kõrval, nii sõnades kui tegudes.“

Tänavune 75. Maailma Terviseassamblee toimub egiidi all „Tervis rahu, rahu tervise nimel!“. Minister Kiige sõnul on enamikus Maailma Terviseorganisatsiooni liikmesriikides sellel teemal üksmeel, kuid kahjuks ei kehti see kõigi puhul. „Vene Föderatsioonil, kes tapab julmalt lapsi ja teisi tsiviilisikuid, pommitab kodusid, koole ja haiglaid, ei tohiks lubada osaleda WHO otsuste tegemises enne, kui nad austavad täielikult rahvusvahelist õigust ja inimõigusi,“ ütles minister Tanel Kiik. „Sama kehtib ka kõigi teiste agressorriikide kohta. Samuti tuleks ümber paigutada praegu Moskvas asuv WHO Euroopa mittenakkushaiguste ennetamise ja tõrje büroo. See on vähim, mida saame teha.“

Eesti toetab 75. Maailma Terviseassambleeks Ukraina esitatud resolutsiooni Venemaa agressioonist põhjustatud tervisealase hädaolukorra kohta Ukrainas ja sõjapõgenikke vastuvõtvates riikides.

„Inimkannatused ja inimkaotused, mida sõda põhjustab on talumatud ja tuleb peatada. Veelgi enam – seda poleks kunagi tohtinud juhtuda,“ ütles terviseassambleel esinenud minister Tanel Kiik.

Terviseassamblee raames toimus ka Balti delegatsioonide kohtumine Ukraina terviseminister Viktor Liaško ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesusega.

Balti terviseministrid saatsid 9. märtsil Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektorile Tedros Adhanom Ghebreyesusele ja WHO Euroopa Regiooni direktorile Hans Klugele ühispöördumise, milles kutsusid üles igakülgselt toetama Ukraina meditsiinisüsteemi ning Venemaad organisatsiooni otsustusprotsessidest kõrvale jätma.

Eesti on seni andnud Ukrainale humanitaar- ja kaitseabi enam kui 235 miljoni euro väärtuses, olles üks suurimaid abiandjaid elanike arvu kohta. Lisaks relvadele on Eesti saatnud Ukrainasse ravimeid ja meditsiinitarbeid.

75. Maailma Terviseassamblee toimub 22.-28. mail Genfis. Terviseassamblee on WHO kõrgeim otsuseid tegev organ ja selles osalevad delegatsioonid üle kogu maailma. Minister Kiige sõnavõtt 75. Maailma Terviseassambleel on järelvaadatav: https://www.who.int/about/governance/world-health-assembly/seventy-fifth...

Eva Lehtla

Meediasuhete nõunik (terviseala)