Sotsiaalministeerium Arvamusfestivalil: mis on heaolu ja kuidas selleni jõuda?

13.08.2021 | 11:45

Uudis
    • Jaga

Laupäeval, 14. augustil Paides toimuval Arvamusfestivali Heaolu alal arutame, milline peaks olema riik, kus tahame kasvada, lapsi saada, töötada ja vanaks elada. Küsime, et mida peaks tegema riik ja mida inimene ise. Heaolu ala arutelupäevale 14. augustil annavad stardi kaks sotsiaalministeeriumi ministrit- Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ning Tervise- ja tööminister Tanel Kiik, kellega on neil teemadel võimalik juba vara hommikul diskuteerida.

Päeva peale arutletakse arvamusfestivali Heaolu alal veel mitmetel olulistel teemadel:

12:00-13:30 Kas laste hoidmiseks on vaja „lapsehoidja“ riiki ?

Küsime, et mis piirini on riigi proaktiivsus abimeetmete pakkumisel ja tagamisel vajalik ja õigustatud. Kus on õige tasakaal vanema otsustusõiguse (otsustusõigusesse sekkumise) ja laste abistamise vahel ning kas ja kui kaugele peab riik minema olukorras, kus vanemad on erimeelsusel? Panellistideks on Kristi Paron (Õiguskantsleri Büroo, laste õiguste osakonna vanemnõunik), Ain Kaare (Tartu Ülikooli Kliinikum, hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonna juhataja), Helmer Hallik (Häirekeskus, Lõuna keskuse juht), Karina Lõhmus-Ein (Advokaadibüroo Lillo&Lõhmus, vandeadvokaat), Triin Sooäär (Lastekaitse Liidu noortekogu juht).

14:00-15:30 Kas kaugtöö on tulnud selleks, et jääda?

Koroonaviiruse suure leviku ajal tegid väga paljud inimesed nii Eestis kui ka mujal maailmas kaugtööd. Üha enam on kuulda, et inimesed ei soovi ka pärast koroonaviiruse kadumist kontorisse naasta. Kas kaugtöö on tulnud selleks, et jääda? Kuidas tekitada meeskonnatunnet ning juhtida tulemuslikult, kui kollektiiv on kaugtööl ning millised võivad olla kaugtöö riskid? Panellistideks on Maarika Lember (Sunergos konsultant/coach), Maret Maripuu (Tööinspektsioon), Peep Peterson (Eesti Ametiühingute Keskliit), Evely Gorobinski (SOL Baltikumi personali- ja kvaliteedijuht).

16:00-17:30 Tühjad pihud või väärikas pensionipõlv?

Arutlusele tuleb, et kuidas tagada eakatele/kõrgemas keskeas inimestele väärikas pensionipõlv ning kas pensionipõlves töötamine on uus normaalsus ja kuidas selleks valmistuda? Kas tuleviku unistuste pension võiks tulla krüptoraha investeeringute toel või on hoopis lapsed parim pensionisammas? Neis võimalustes aitavad orienteeruda Aimar Altosaar (MTÜ Kuldliiga), Tõnu Pekk (Tuleva), Georg Männik (sotsiaalkindlustus- ja tervishoiuekspert), Kristjan Kangro (Change Invest).

Arvamusfestivali Heaolu ala programmi lõpetab 14.08 kl 18-19.30 arutelu teemal „Veendu, et jaksad maksta pika elu eest. “Siin kutsume kaasa mõtlema, et mis saab siis, kui oleme jäänud nii väetiks, et vajame kohta hooldekodus. Kuidas on võimalik tagada kvaliteetne ja rahaliselt kättesaadav teenus nii, et ka hooldekodus elades jääb inimesele alles tema väärikus ja majanduslik toimetulek. Nendel teemadel hakkavad arutlema Kadri Kuulpak (ajakirjanik), Heli Kallasmaa (Pärnu Sotsiaalkeskuse juhataja), Riho Rahuoja (Hiiumaa Sotsiaalkeskuse juhataja), Marion Teder (CareMate asutaja) ning Erakondade esindajad.

Kogu päeva toimetavad alal ka sotsiaalkindlustusameti pensioninõustajad, kellega saab juba koos nõu pidada, milliseid meetodeid kasutada finantsvabaduse ja unistuste pensionipõlve saavutamiseks.

Tule, mõtle ja räägi kaasa juba sellel reedel ja laupäeval toimuval Arvamusfestivalil. Kõik Heaolu ala arutelud on nii eesti kui ka eesti viipekeeles ning nende otseülekandeid on võimalik jälgida sotsiaalministeeriumi Facebooki lehel.

Lisaks soovitame jälgida ka põnevaid arutelusid teistel aladel, kus arutatakse sotsiaalministeeriumi ja selle valitsemisalaga seotud teemadel: „Keikkamajanduse perspektiividest“ ja „Patsiendikeskne tervishoid- mida see ikkagi tähendab?“ (Tervise- ja tööminister Tanel Kiik) „Personaalmeditsiin ja haiguste ennetamine“ (sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar), „Kui jõuliselt võib sündimust nügida?“ ja „Kas töötajal on õigus või võimalus ühitada tööd pereeluga?“ (võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta), “Kes aitaks inimesi, keda praegu keegi ei aita?“ (sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna nõunik Kelli Ilisson), „Mida vajab vanaema?“ (sotsiaalministeeriumi vanemkaplan ja hingehoidja Katri Aaslav-Tepandi), „COVID attacks! Poolteist aastat kriisi“ (äsja ametist lahkunud terviseala asekantsler Maris Jesse), "Andmete analüüs ja privaatsuse kaitse" (sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna nõunik Silja Elunurm) „Kesk-Eesti välitööde lõpukonverents,“ (sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse), „Köögilauajutud ehk „Parim enne“ ühiskond „kõlblik kuni“ ajastul“ (sotsiaalvaldkonna nõunik ja ühtlasi sotsiaalministeeriumis toidupäästmise eest vastutav Tea Varrak).

Täpsema ajakava ja teemadega on võimalik tutvuda Arvamusfestivali koduleheküljel: https://arvamusfestival.ee/kava/

Pressiteade eesti viipekeeles

Sotsiaalministeerium