<div id="seckit-noscript-tag"> Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Eestis algab COVID-19 vaktsineerimine

27.12.2020 | 07:14

Täna, 27. detsembril algab Eestis COVID-19 vaktsineerimine. Esimesena alustatakse haiglate, kiirabide ja perearstikeskuste tervishoiutöötajate vaktsineerimisega Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus ning alates tulevast nädalast järk-järgult juba üle Eesti. COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Täna, 27. detsembril algab Eestis COVID-19 vaktsineerimine. Esimesena alustatakse haiglate, kiirabide ja perearstikeskuste tervishoiutöötajate vaktsineerimisega Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus ning alates tulevast nädalast järk-järgult juba üle Eesti. COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

„Ootasime kogu aasta toimivaid COVID-19 vaktsiine, et pöörduda tagasi võimalikult harjumuspärase elu juurde. Vaktsineerimisega alustamine tähistab koroonaviiruse pandeemia lõpu algust. Samas teame, et olukord ei parane üleöö,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Me ei tohi kaotada valvsust, vaid peame jätkama kõigi viiruse tõkestamise reeglite järgimist – pesema käsi, hoidma distantsi, püsima haigena kodus ja kandma siseruumides maski kuni oleme üheskoos viiruse leviku kontrolli alla saanud.“ 

COVID-19 vaktsineerimine on vabatahtlik ja 2021. aastal kõigile inimestele tasuta. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastatele ja teatud diagnoosidega inimestele, kellel võib tervise tõttu olla COVID-19 haiguse kulg raskem. Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses COVID-19 vaktsiine võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.

„Vaktsineerimisega kaitsevad meedikud mitte ainult iseennast, vaid ka oma lähedasi  ja patsiente. See puudutab näiteks eakaid vanemaid ja vanavanemaid, kelle puhul COVID-19 haigus võib kulgeda raskelt, vajada pikaajalist haiglaravi või lõppeda sootuks saatuslikult,“ ütles Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esinaine dr Le Vallikivi. „Kaitseme ennast vaktsineerides ka oma patsiente, kellel on kindlasti julgem perearstikeskust külastada, teades et arstid ja õed on vaktsineeritud – samuti annab see inimestele kindlustunde, et vaktsiin on tõhus ja ohutu.“ 

Eesti on praeguseks ühinenud ravimitootjate AstraZeneca, Jannsen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTech, Curevac ja Moderna vaktsiinide eelostulepingutega. AstraZeneca lepinguga soetab Eesti COVID-19 vaktsiini ca 660 000 inimesele, Jannsen Pharmaceutica NV lepinguga ca 300 000 inimesele, Pfizer/BioNTech lepinguga ca 300 000 inimesele, Curevaci lepinguga ca 330 000 inimesele, Moderna lepinguga ca 117 000 inimesele. Lisaks on Euroopa Liidu ühishankes vaktsiinitootja Sanofi, kelle lepinguga on Eestil võimalik liituda hiljem ja Novavax, kellega on Euroopa Komisjonil läbirääkimised veel käimas.

Esimeste COVID-19 vaktsineerimiste ajakava, 27.12

Palume mõistvat suhtumist tervishoiuasutuste töökorraldusse. Mõistagi tuleb kõikjal järgida viiruse leviku piiramiseks vajalikke ettevaatusabinõusid.

Ida-Virumaa

  • Kell 11 – Järve Tervisemaja, Ravi 10D, Kohtla-Järve. Foto-, video- ja intervjuude võimalus. Kohapeal on valmis kommentaare andma Ida-Viru Keskhaigla juhatuse esimees Tarmo Bakler, ülemarst dr Toomas Kariis, pereõed Jekaterina SavitskajaMeediakontaktid: Anna Medvedeva (tel 5837 9689); Silvia Peets ([email protected]; tel 5341 6977) Anna Tisler-Lavrentjev ([email protected]; tel 56204529.

Tallinn

  • Kell 12 - Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku polikliinik, Paldiski mnt 62. Kohapeal foto-, video- ja intervjuude võimalus. Kohapeal on valmis kommentaare andma Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees dr Arkadi Popov,  ravijuht dr Imbi Moks ja nakkuskliiniku juhataja dr Kai Zilmer. terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ja sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber. Meediakontakt: kommunikatsioonispetsialist Liisa Suba ([email protected], tel 5556 8477).
  • Kell 13 - Põhja-Eesti Regionaalhaigla, J. Sütiste tee 19. Kohapeal on võimalik teha fotosid ja intervjuusid eelneva kokkuleppe alusel. Kohapeal on valmis kommentaare andma Põhja meditsiinistaabi juht prof Peep Talving. Meediakontakt: kommunikatsioonijuht Hede Kerstin Luik ([email protected], tel 501 0995).
  • Kell 14 - Perearstikeskus Jürgenson, Sõpruse pst 179/181. Kohapeal foto-, video- ja intervjuude võimalus. Kohapeal on valmis kommentaare andma Eesti Perearstide Seltsi esinaine dr Le Vallikivi, Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller ja terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ja sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste. Meediakontakt: Eesti Perearstide Seltsi kommunikatsioonijuht Agne Annist ([email protected], tel 509 8354).
  • Kell 15 - Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18 (H korpus). Kohapeal foto-, video- ja intervjuude võimalus.  Kohapeal on valmis kommentaare andma infektsioonikontrolliarst-konsultant dr Aino Rõõm, infektsioonikontrolli osakonna juhataja dr Aleksei Nelovkiov, sisehaiguste keskuse juhataja dr Alice Lill, Covid osakonna õde Kristin Lichtfeldt, haigla juhatuse esimees dr Ralf Allikvee ja terviseameti peadirektor Üllar Lanno. Meediakontakt: turundusjuht Inge Suder ([email protected], tel 503 9908).

Tartu

  • Kell 12 - Tartu Ülikooli Kliinikum, L. Puusepa 8, Tartu. Kohapeal foto-, video- ja intervjuude võimalus. Kohapeal on valmis kommentaare andma Tartu Ülikooli Kliinikumi 2. intensiivravi osakonna juhataja/praeguse COVID-19 intensiivravi osakonna juhataja dr Veronika Reinhard ning Tartu Ülikooli Kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar, terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Hanna Sepp. Meediakontakt: kommunikatsioonijuht Helen Kaju ([email protected], tel 5331 9423)
  • Kell 13 -  Ülikooli perearstikeskus, L. Puusepa 1a, Tartu. Kohapeal foto-, video- ja intervjuude võimalus. Kohapeal on valmis kommentaare andma riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, perearst dr Marje Oona ja terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Hanna Sepp. Meediakontakt: Eesti Perearstide Seltsi kommunikatsioonijuht Agne Annist ([email protected], tel 509 8354).

Ajakava on planeeritud selliselt, et on võimalus kajastada sel päeval erinevates kohtades toimuvaid esimesi vaktsineerimisi.

Pressiteade eesti viipekeeles

Eva Lehtla

meediasuhete nõunik