Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Minister Peterson külastab Tartus kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskust ja Lastefondi

09.01.2023 | 11:03

Tervise- ja tööminister Peep Peterson on täna, 9. jaanuaril visiidil Tartus, kus külastab Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskust ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi. Samuti on kavas kohtumine Tartu Eakate Nõukojaga.
    • Jaga

„Eesti väiksust arvestades on nii mõnegi haruldase haiguse põdejaid siin vaid üksikuid, nii võib patsiendil ja tema lähedastel kergesti tekkida tunne, et nad on oma murega üksi. On tänuväärne, et 2021. aasta lõpul Tartu Ülikooli Kliinikumi juurde loodud harvikhaiguste keskus koondab nii Eestist kui rahvusvahelistest võrgustikest parima teadmise, et aidata harvikhaigusega patsientidel ja nende pereliikmeil leida parim tee tervisemuredega toimetulekuks,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson.

Euroopa Liidu tasandil defineeritakse harvikhaigust kui haigust, mis esineb kuni 5 inimesel 10 000st. Harvikhaigusi iseloomustab väga väike esinemissagedus. Teisalt on erinevaid harvikhaigusi koos vaadatuna äärmiselt palju, seetõttu on harvikhaigust põdevate inimeste arv suur. Eestis saab harvikhaiguse diagnoosi igal aastal ligikaudu 1000 inimest. Uusi harvikhaigusi kirjeldatakse igal aastal vähemalt 250-300 ja nimekiri täieneb pidevalt. Enamik harvikhaigusi on geneetilise päritoluga, kuid esineb ka näiteks kasvajaliste haiguste haruldasi vorme ja autoimmuunse geneesiga harvikhaigusi.

Lisaks on minister Petersonil Tartu visiidi käigus kavas kohtuda Tartu Eakate Nõukojaga arstiabi ja ravimite kättesaadavuse ning hooldusreformi teemadel.

Eva Lehtla

Meediasuhete nõunik (terviseala)