<div id="seckit-noscript-tag"> Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
 Ministrid Peep Peterson ja Signe Riisalo kinnitasid toetuse andmise tingimused sotsiaal- ja tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamiseks Ida-Virumaal. Kliimaneutraalsele majandusele õiglase ülemineku võimaldamiseks eraldab riik Ida-Virumaal sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamiseks ning Ida-Virumaale uute töötajate meelitamiseks järgmiseks kuueks aastaks 7,1 miljonit eurot.

  „Hästi toimiv sotsiaalkaitse- ja tervishoiusüsteem on üks eeldusi Ida-Virumaa edasisele arengule ning seeläbi ka oluline element põlevkivitööstusel tuginevalt majandusmudelilt üleminekul. Sellest sõltub, kas inimesed näevad selles piirkonnas elamise võimalusi või otsivad neid mujalt,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. „Ühtse, hästi kättesaadavate teenuste võrgustiku loomine ning tervishoiu- ja sotsiaalteenuste senisest tõhusam integreerimine toetab piirkonna sotsiaalmajanduslikku arengut ja aitab luua inimväärset elukeskkonda.“

 Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on õiglase ülemineku fond üks vahend maakonna jätkusuutlikus arengus. „Kuigi  sotsiaalteenuseid on kogu Eestis vaja arendada ning integreerida tervishoiuteenustega, on Ida-Virumaa olukord ajalooliste põhjuste tõttu keerulisem ja vajab tulevaste muudatuste taustal eritähelepanu,“ ütles minister Signe Riisalo. „Ida-Virumaa sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamisse investeerimine on seega õiglase ülemineku võimaldamiseks möödapääsmatu. Nüüd saab seda Euroopa Liidu rahasüstiga hoogustada ja anda hädavajaliku tõuke piirkonna inimeste elujärje parandamiseks.“

 Toetusmeetme kaudu rahastatakse integreeritud sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamist, innovatsiooni- ja arendustegevusi sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas ning valdkonnas töötavatele spetsialistidele motivatsioonipaketi loomist, mis aitaks neil valida oma karjäärikohaks Ida-Viru piirkonna, kuhu kvalifitseeritud töötajate leidmine on praktikas osutunud keeruliseks. Tegevusi hakkab ellu viima Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit.

 Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhi, Toila vallavanema Eve Easti sõnul on lisaraha maakonnale väga vajalik, arvestades millised väljakutsed Ida-Virumaa omavalitsusi põlevkivitööstuse ümberkorraldamisega seoses ees ootavad. „Üleminek on vältimatu, kuid peame püüdma teha seda nii, et kohalikud inimesed seeläbi ei kannataks ja võimalikult palju kasu saaksid. Inimeste heaolu parandamiseks peame keskenduma proaktiivsele teenuste pakkumisele, inimeste vajaduste terviklikule hindamisele ning kiirendama nutikate, personaalsete lahenduste kasutuselevõttu. Oluliseks märksõnaks nende eesmärkide saavutamisel on koostöö nii meie erinevate omavalitsuste kui ka tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna vahel,“ ütles Eve East.

 Toetusmeetme tegevusi on võimalik ellu viia kuni 2027. aasta lõpuni. Toetusmeetme „Ühiskondlikku muutust toetavate sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamine Ida-Virumaal“ eelarve on kokku 7 142 857 eurot, millest 5 miljonit eurot eraldatakse Euroopa Liidu Õiglase Ülemineku Fondist ning 30% moodustab Eesti riigi kaasfinantseering.

 Ida-Virumaa elanike arv ajavahemikus 1990–2019 vähenenud 221 807 inimeselt 136 240 inimeseni, mis on piirkondlikult suurim rahvastiku vähenemine Eestis. Tööealise elanikkonna vähenemine ja ülalpeetavate osakaalu suurenemine on tekitanud olukorra, kus juba praegu paistab Ida-Virumaa silma halvemate sotsiaalmajanduslike näitajate nagu suhteline vaesus ning tervise-, soo-, vanuse- jm parameetritel põhineva ebavõrdsuse poolest.

 Õiglase ülemineku fond on Euroopa Liidu loodud rahastusmehhanism, mille eesmärk on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega. Eestis on õiglase ülemineku sihtpiirkonnaks põlevkivitööstuse tõttu Ida-Virumaa.

Eva Lehtla

Meediasuhete nõunik (terviseala)