Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Balti terviseministrid ja tervisepoliitika juhid vaagivad Vilniuses uute ravimite kättesaadavust

14.11.2022 | 06:12

Täna ja homme, 14. ja 15. novembril toimub Vilniuses Balti terviseministrite ja tervisepoliitika juhtide kohtumine, mis keskendub uute tõhusate ravimite kättesaadavusele.
    • Jaga

„Balti riigid on väga sarnases olukorras. Ravimid moodustavad väga suure osa meie tervishoiu eelarvetest ja on ka inimestele päris kallid. Eriti need kõige uuemad, mille osas on samas patsientidel tihti ka väga suured ootused,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. „Ravirahast tuleb ravida kümneid tuhandeid ja nii jääb kulukateks katseteks väga vähe ruumi. Selle pärast on väga vajalik jagada partneritega infot uute ravimite kliinilise kasu kohta ning leida ka viise nende soodsamaks hankimiseks.“

2025. aastast kohalduv uus Euroopa Liidus tervisetehnoloogiate hindamise määrus annab aluse ka ravimite kliinilise hindamise vallas koostöö tegemiseks. Ministri sõnul on just väikeriikidele suureks abiks õigus tugineda ravimite hüvitamisotsuste tegemisel EL tasandil kogutud ja analüüsitud tõenditele. „See kiirendab kindlasti meie juurdepääsu uutele tõhusatele ravimitele. Lisaks näeme suurt potentsiaali Balti riikide tihedamas koostöös ravimite hankimisel,“ ütles minister Peep Peterson.

Balti riigid, nagu ka paljud teised Kesk-Euroopa riigid kulutavad oma tervishoiueelarvest ravimitele oluliselt suurema osa (19-29%) võrreldes Euroopa Liidu keskmisega (18%). Samal ajal moodustavad ravimid kõigis kolmes Balti riigis suurima osa patsientide omaosaluskoormusest. See tähendab sageli, et haavatavamad sihtrühmad ei pruugi saada endale vajalikke ravimeid lubada.

Kohtumisel analüüsitakse Balti riikiide juurdepääsu ravimitele ning vaadatakse üle ravimite ühishangete võimalused ja takistused, Euroopa Liidu uue tervisetehnoloogiate hindamise määruse ja ravimitega seotud omaosaluskoormuse vähendamise võimalused.

Sotsiaalministeeriumis valmib selle aasta lõpuks uus Eesti ravimipoliitika aastani 2030 ning tuleva aasta algul käivitatakse ka Euroopa Liidu ravimiregulatsiooni uuendamise protsess.

 Ministrit saadavad kohtumisel sotsiaalministeeriumi tervisepoliitika asekantsler dr Heidi Alasepp, ravimiosakonna juhataja Eda Lopato ning nõunikud Laura Viidik ja Tairi Täht, Ravimiameti peadirektori asetäitja Ott Laius, Eesti Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialistid Kärt Veliste ja Eveli Bauer ning tervise- ja tööministri nõunik Maris Jesse. Kohtumisel osalevad ka mitmed rahvusvahelised eksperdid Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa regionaalbüroost, Euroopa Tervisesüsteemide ja -poliitika Vaatluskeskusest ja mujalt.

Eva Lehtla

Meediasuhete nõunik (terviseala)