Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Euroopa Liidu terviseministrid arutavad vähi ennetamise ja haruldastele vähivormidele ravi pakkumise võimalusi

06.09.2022 | 09:04

Tervise- ja tööminister Peep Peterson osaleb täna ja homme Prahas toimuval Euroopa Liidu terviseministrite mitteametlikul kohtumisel, kus on peateemana kõne all vähi ennetamise ja ravi võimalused, sealhulgas koostöö haruldaste vähivormide ravimisel. Samuti on arutelul vaktsineerimisega hõlmatuse tõstmine ning võimalused Ukraina abistamiseks.
    • Jaga

„Vähki haigestumine on kogu Euroopas kasvav rahvatervise probleem, mis ohustab inimeste tervist ja koormab tervisesüsteeme. Vähi peamised riskitegurid on tubakas, alkohol ja tasakaalustamata toitumine. Seega sõltub palju meie enda tervisekäitumisest, kuid ka elukeskkond meie ümber peab soosima tervist toetavaid valikuid,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. „Minu jaoks on üks olulisemaid teemasid arutelu all olev Euroopa Liidu riikide koostöö haruldastele vähivormidele ravivõimaluste pakkumisel. Eestis on praeguseks kaasatud vähi sõeluuringutesse ka ravikindlustamata inimesed ja riik tagab neile vajadusel ka hilisema ravi. Samuti otsime järjepidevalt uusi võimalusi tervishoiu omaosaluskoormuse vähendamiseks, et raha ei saaks inimestele takistuseks vajaliku abi saamisel.“

Tšehhi Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal detsembris on kavas võtta vastu EL nõukogu soovitused vähiennetuse ja -ravi tõhustamise kohta.

Eestis vähitõrje tegevuskava aastani 2030 kinnitati 2021. aasta mai algul. Tegevuskava eesmärk on vähijuhtude ja -surmade arvu vähendamine ning vähipatsientide elukvaliteedi parandamine.

Eestis haigestub igal aastal vähki ligi 8800 ja vähi tõttu sureb umbes 3800 inimest. 2030. aastaks prognoositakse uute vähijuhtude arvu kasvu 11 000 juhuni aastas. Osaliselt on see tingitud rahvastiku vananemisest, osaliselt elustiilist tulenevate riskitegurite, eeskätt alkoholi- ja tubakatarbimise, aga ka vähese füüsilise aktiivsuse ning tasakaalustamata toitumise mõjust. Seejuures on ligi 40 protsenti vähijuhtudest ennetatavad.

Alates 2021. aastast tasub haigekassa ka ravikindlustamata inimeste vähi sõeluuringute eest ning tagab vajadusel ka hilisema ravi. Lisaks oleme katsetamas uut kodus proovivõtmise lahendust, et tuua vähiennetus inimestele veelgi lähemale. 2021. aastal tasus Eesti Haigekassa enam kui 48 000 inimese pahaloomulise kasvaja ravi eest ligi 155 miljonit eurot, mida on aasta varasemaga võrreldes ligi kuus miljonit eurot rohkem. Vähkkasvajaga kaasnevaid operatsioone ja raviteenuseid ning ka vähiravimeid rahastas haigekassa enam kui 28 miljoni euro eest.

Täna, 6. septembri pärastlõunal osaleb minister Peterson kõrgetasemelisel konverentsil „Economics of Prevention“ kõnelejana paneeldiskusioonis. Homme, 7. septembri pärastlõunal on kavas erakorraline Euroopa Liidu tervisealasteks hädaolukordadeks valmisoleku ja reageerimise asutuse HERA nõukogu koosolek, kus on kõne all vaktsiinide ühishanked ja -lepingud, sh võimalikud tulevased lepingud COVID-19 ja ahvirõugete vaktsiinide hankimiseks.

Lisaks on minister Peep Petersonil ministrite kohtumise raames kavas kahepoolsed kohtumised Balti riikide terviseministrite Daniels Pavļutsi ja Arūnas Dulkyse, Norra terviseminister Ingvild Kjerkoli ja Taani terviseminister Magnus Heunickega.

Eva Lehtla

Meediasuhete nõunik (terviseala)